Teknoloji

"Yeşil Sanayi Destek Programı Yeşil Dönüşüm İçin Katalizör Olacak"

Faruk Yamankaradeniz

Faruk Yamankaradeniz, Destek Patent'in CEO'su, Nisan 2024'te yaptığı açıklamada, KOSGEB, TÜBİTAK ve Dünya Bankası iş birliğiyle geliştirilen Yeşil Sanayi Destek Programı'nın, Türkiye için yeşil dönüşümü hızlandırma ve yeşil patent sayısını artırma potansiyeline sahip bir fırsat olduğunu belirtti. Programın özellikle KOBİ'lerin çevre dostu teknolojilere geçişini destekleyerek rekabet gücünü artıracağını vurguladı.

Yamankaradeniz, yeşil patentlerin çevre dostu buluşları teşvik ettiğini ve koruduğunu belirterek, bu tür çalışmaların dünya çapında teşvik edilmesinin önemine değindi. Yeşil Sanayi Destek Programı'nın, temiz ve döngüsel ekonomi alanında yapılan çalışmaları destekleyerek ekonomik dönüşüme katkı sağlayacağını ifade etti.

Ayrıca, son beş yılda iklim değişikliği temalı 3 milyondan fazla patentin tescil edilmesinin, yeşil teknolojilere olan küresel talebi gösterdiğini belirtti. Türkiye'deki yeşil patent sayısının artırılmasının önemine vurgu yaptı ve bu tür programların bu hedefe ulaşmada önemli bir rol oynayabileceğini dile getirdi.

Yeşil Sanayi Destek Programı'nın detayları arasında, güneş enerjisi sistemlerine ve temiz üretim teknolojilerine yatırım yapmak isteyenlere sağlanacak mali destekler de bulunuyor. Bu desteklerin geri ödeme koşulları ve destek oranları da belirlenmiş durumda.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)