Havacılık

Emirates Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Tedarikine Başladı

Emirates, Neste ile Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda faaliyete geçirdiği yakıt anlaşmasını duyurdu. Anlaşma, Emirates'in Schiphol Havalimanı'ndan kalkan uçuşları için 2024 yılı boyunca 2 milyon galondan fazla harmanlanmış sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) tedarikini içeriyor.

Emirates, standart endüstri muhasebe metodolojilerini kullanarak SAF'ın teslimatını ve çevreye sağladığı faydaları izleyecek. Geçen yılın sonlarında duyurulan iş birliği, havayolunun bugüne kadarki en büyük SAF satın alımlarından birini temsil ediyor.

Harmanlanmış SAF, Amsterdam Schiphol Havalimanı'nın yakıt ikmal sistemine katkıda bulunacak. Emirates, önümüzdeki aylarda Singapur Changi Havalimanı'nda da SAF tedarik etmek için Neste ile çalışmayı planlıyor.

Emirates

Emirates Başkan Yardımcısı ve Operasyon Direktörü Adel Al Redha, Neste gibi kararlı ortaklarla iş birliği yapmanın, emisyonları azaltmak için attıkları etkili adımlardan biri olduğunu belirtti. Ayrıca, Amsterdam gibi havacılığın gelişmiş merkezlerinde güçlü iş birliklerinin SAF'a erişimi ve kullanılabilirliği artırma potansiyeline işaret etti.

Neste Yenilenebilir Havacılıktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Alexander Kueper ise Emirates'in sürdürülebilirlik çabalarını desteklemekten gurur duyduklarını ifade etti. SAF'ın sera gazı emisyonlarını azaltmak için önemli bir çözüm olduğunu vurguladı ve Emirates'in Amsterdam Schiphol Havalimanı'nda Neste MY Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı'nı kullanmaya başlamasından heyecan duyduklarını belirtti.

Bu anlaşmanın bir parçası olarak kullanılan SAF, mevcut jet motorlarına ve havalimanı yakıt ikmal altyapısına güvenli bir şekilde eklenebiliyor ve geleneksel jet yakıtı kullanımına kıyasla yaşam döngüsü karbon emisyonlarını %80'e kadar azaltabiliyor.

Emirates'in jet yakıtı ile harmanlanmış SAF destekli ilk uçuşu 2017 yılında Chicago'da gerçekleşti. Havayolu, şu anda Paris, Lyon ve Oslo'dan uçuşlar gerçekleştiriyor ve geçen yıl Dubai Havalimanı'nda SAF kullanımına başladı.

Emirates, Birleşik Krallık'taki Solent Cluster girişimine katılarak düşük karbonlu yatırımlara odaklanmış ve sürdürülebilir havacılık yakıtı tesisleri kurma potansiyeline sahip ilk uluslararası havayolu oldu.

Ayrıca, Emirates çeşitli endüstri ve hükümet çalışma gruplarını destekliyor ve BAE'nin sürdürülebilir havacılık yakıtı üretim ve tedarikini ölçeklendirmek için çeşitli paydaşlarla iş birliği yapıyor. BAE'nin enerjiden sıvıya (PtL) yakıt yol haritasının geliştirilmesine de katkı sağlıyor ve BAE'nin Ulusal Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı Yol Haritası'na destek veriyor.

Emirates ayrıca SAF teknolojilerinin geliştirilmesi ve ölçeklendirilmesine odaklanan BAE araştırma konsorsiyumu Air-CRAFT'ın kurucu katılımcısı olarak da önemli bir rol oynuyor.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)