Lojistik

Almanya'nın Çevre Politikası Lojistik Rotalarını Şekillendiriyor

Batu Logistics Genel Müdürü Efe Göktuna

Batı Avrupa'daki yüksek karbon salımına neden olan fabrikaların Doğu Avrupa'ya taşınması, lojistik rotalarını da etkiliyor. Batu Logistics Genel Müdürü Efe Göktuna, Avrupa'daki lojistik rotalarının Doğu Avrupa üzerinden şekillenmeye başlayacağını belirtti. Göktuna, "Almanya-Türkiye hattında yoğun parsiyel taşımacılık yapan bir marka olarak Doğu Avrupa rotamızı güçlendiriyoruz." dedi.

Çevre konusundaki yeni adımlar, Almanya başta olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki ağır sanayi tesislerinin daha esnek emisyon kurallarına sahip ülkelere taşınmasına neden oluyor. Almanya'nın sıfır emisyon hedefini 2045'e çekmesi, sıkı düzenlemeleri beraberinde getiriyor. Sanayi tesislerinin Doğu Avrupa'ya kaydırılması, ana lojistik rotalarının yeniden belirlenmesine yol açıyor.

Batu Logistics Genel Müdürü Efe Göktuna, Almanya ve Batı Avrupa'daki mevcut lojistik rotalarının önümüzdeki süreçte ağırlıklı olarak Doğu Avrupa üzerinden şekillenmeye başlayacağını vurguladı.

Ana rotalardaki değişimin, lojistik yapılanma ve yatırımlarda da yeniden planlama gerektireceğini belirten Göktuna, "Almanya-Türkiye hattında yoğun parsiyel taşımacılık yapan bir marka olarak Doğu Avrupa rotamızı güçlendiriyoruz. Polonya, Macaristan, Slovakya ve Çekya'da altyapımızı büyüttük. Özellikle hızlı ve acil yükler için Speedy Van servisimizle taleplere yanıt veriyoruz." şeklinde konuştu.

Göktuna, her hafta Batı Avrupa ülkeleri ve Almanya'dan Türkiye'ye düzenli parsiyel çıkışlarının olduğunu belirterek, "Geçen yıl kurumsal dönüşümümüzün bir parçası olarak, forwarder hizmetlerimizi müşterilerimize daha verimli hale getirdik. Avrupa'daki iklim dostu olmayan fabrikaların doğu ülkelerine taşınma süreci, AB'nin sıfır emisyon hedefi için karbon kaçağı riskini artırsa da kıtanın doğusu için ciddi bir lojistik ihtiyacı anlamına geliyor. Buna bağlı olarak gelecek projeksiyonlarımızı güncelliyoruz." dedi.

Kara yolu taşımacılığının yanı sıra hava, deniz yolu ve talebe göre intermodal çözümleriyle hizmet sunduklarını belirten Göktuna, ithalat taşımalarında kara yolu ekspres taşıma çözümlerinin çok talep gördüğünü vurguladı. Göktuna, otomotiv yedek parça, kimyevi ürün ve kolili tekstil gibi alanlarda güçlü bir deneyime sahip olduklarını ifade etti.

Efe Göktuna, "Artık yükü sadece zamanında teslim etmek yetmiyor. Güçlü network bağlantılarınız yoksa, araçlarınızı istediğiniz verimde kullanamazsınız. Şirket olarak Avrupa genelinde yaygın bir ağ ile çözümler üretiyoruz. Bu durum da bizi 'aracı' konumundan çıkartıp 'oyuncu forwarder' yapıyor." şeklinde görüş bildirdi.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)