2030 Yılına Kadar Gıda İsrafını Yarıya İndirmek İçin Atılacak Bir Adım

Consumer Goods Forum, sektörün 2030 yılına kadar gıda atıklarını yarıya indirme çabaları için "önemli bir adım" olarak nitelendirilen bir uygulamayla, üyelerinin gıda atıkları için ilk temel veri setini oluşturdu.

İş dünyası koalisyonu tarafından geçen hafta yayınlanan bir raporda, gruptaki 16 perakende ve imalat firmasının 2021 yılında 2,12 milyon ton gıda atığı ürettiği, perakendecilerin 929.000 tondan, imalatçıların ise 1,19 milyon atıktan sorumlu olduğu belirtiliyor. Veriler, gıda atıklarının ve ilgili sera gazı emisyonlarının azaltılmasında sektörün kaydettiği ilerlemenin ölçülebileceği şeffaf bir temel oluşturmak üzere tasarlanmıştır.

McCain Foods Başkanı ve CEO'su Max Koeune, "Toplumumuz, ekonomimiz ve gezegenimiz için gıda kaybı ve israfı sorununun ölçeğini kavramak zor olabilir. Her yıl gıda kaybı ve israfı konusundaki ilerlememizi ölçmek için bu yeni koalisyon temeline sahip olmak, yalnızca yapılacak ne kadar iş olduğunu anlamamıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda eylem için ileriye dönük net bir yol belirlememize de yardımcı olacaktır." dedi.

Gıda atığı

Gıda atıklarının şeffaf bir şekilde kamuya raporlanması ve izlenmesi, Consumer Goods Forum'un 21 üyeli Gıda Atıkları Koalisyonu'nun çalışmalarının ve tüketicileri, tedarikçileri ve politika yapıcıları küresel gıda atığı sorunuyla daha iyi mücadele etmeye zorlama çabalarının önemli bir ayağını oluşturmaktadır. Mevcut durum raporu, gıda atığı verilerini toplamanın yanı sıra bir dizi başka nicel veriyi de ortaya koymakta ve işletmelerin gıda atığını azaltma hedefleri belirlemek, kaynak verimliliğini artırmak için tedarikçilerle birlikte çalışmak ve müşterileri gıda atığını azaltmaya teşvik etmek için attıkları adımların bir özetini sunmaktadır.

Temel rapor, Gıda Atıkları Koalisyonu üyelerinden hangilerinin bilgilendirme çalışmasını tamamladığını açıklamıyor. Forumun hangi üyelerinin veri göndermediği sorusuna Consumer Goods Fourm, herhangi bir şirket ismi paylaşamayacağını söyledi. Bir sözcü e-posta yoluyla yaptığı açıklamada "Ne yazık ki şirketlerin isimlerini veremiyoruz. Bu projeye başladığımızda bazı üyeler koalisyonun bir parçası değildi. Bu ileriye dönük bir hedef ve bir dahaki sefere raporlama yaptığımızda hepsinin dahil olması beklentisi var." dedi. 

Tesco'nun grup CEO'su Ken Murphy, raporun koalisyonun "şeffaflığa olan bağlılığını" gösterdiğini belirterek daha fazla şirketi gıda israfıyla mücadele etmeye çağırdı. Murphy, "Koalisyonumuz kendi operasyonlarımızda ve hem yukarı hem de aşağı yönlü tedarik zincirlerimizde gıda israfı ve kaybı sorunlarına çözüm üretmek için çok çalışıyor. İleriye dönük şeffaflık taahhüdümüzü temsil ettiği için bu raporun bulgularını memnuniyetle karşılıyoruz. Artık gıda israfını yarıya indirmeye giden yolda somut bir ilerleme görmek istiyoruz ve bir başlangıç noktası ile artık kolektif başarılarımızı takip edebiliriz. Diğer şirketleri de zorlukların üzerine eğilmeye ve yolculuğumuzda bize katılmaya teşvik ediyoruz." dedi. 

Rapor hükümetin geçen yıl plan üzerinde bir istişare yürütmesine rağmen, şirketleri gıda atıkları konusunda rapor vermeye zorlama önerilerinden vazgeçtiğini doğrulamasından sadece birkaç ay sonra geldi. Feedback'ten kampanyacılar, planın rafa kaldırılması kararına karşı yasal bir mücadele başlatarak, kanıtların makul veya mantıklı bir görüşe dayanmadığı için hukuka aykırı olabileceğini savundu.

Gıda Atıkları Koalisyonu'nun sağlık ve sürdürülebilirlik direktörü Sharon Bligh, gıda kaybı ve israfıyla mücadelenin iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olabileceğini ve aynı zamanda açlığın giderilmesine de katkıda bulunabileceğini söyledi. "Gıda kaybı ve israfına ilişkin kamuya açık raporlama, hızlı ve etkili eylem için bir tetikleyici olarak kabul edilmektedir. Bu temel rapor, koalisyonumuz için kumda bir çizgiyi temsil ediyor ve gıda israfını sona erdirmeye yönelik zorlukları ve fırsatları tam olarak anlamamızı sağlamak için 2030 yol haritamıza rehberlik edeceğinden eminiz."Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)