Makale

Yeni AB Sürdürülebilirlik Durum Tespiti Yasası Hazır!

Dört yıl süren müzakerelerin ardından Avrupa Birliği Cuma günü Kurumsal Sürdürülebilirlik Durum Tespiti Direktifi'ni (CSDDD) kabul etti. Mevzuat, şirketlerin faaliyetlerinin ve tedarik zincirlerinin insan hakları ve çevresel etkilerini değerlendirmeleri ve azaltmaları için gereken şartları ve süreçleri uyumlu hale getirmeyi amaçlıyor. Fransa ve Almanya da dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin son yıllarda kendi tedarik zinciri yönetmeliklerini kabul etmesinin ardından, CSDDD şimdi ülkeler arasındaki oyun alanını eşitlemeyi amaçlıyor.

Bu iddialı yönerge, tüm tedarikçi kademelerinde kurumsal değer zincirlerinin risk ve etkilerini yönetmek için bugüne kadarki en sağlam girişimi temsil ediyor. Sürdürülebilirlik danışmanlık şirketi BSR'nin Tedarik Zinciri Küresel Lideri Diana Wilkinson, “Bu, kurumsal sürdürülebilirlik ekiplerinin yüzde 99'unun çalışma tarzında büyük bir değişiklik gibi görünüyor.” dedi.

Bu durum, düzenlemenin nihai kapsamı politika yapıcıların sürecin başında tasarladıklarından çok daha kısıtlı olsa bile geçerlidir. Solidaridad Network AB politika danışmanı Catarina Vieira, kakao, madenler ve elektronik gibi daha gelişmiş durum tespiti programlarına sahip bazı sektörler yasayı aktif olarak desteklerken, finans ve otomobil gibi daha muhafazakar sektörlerin yasaya karşı lobi yaptığını söyledi.

Sürdürülebilirlik Durum Tespiti Yasası

Son haliyle CSDDD, en az 1.000 çalışanı ve 489 milyon dolar cirosu olan Avrupalı şirketler için geçerli olacak; Hollandalı kar amacı gütmeyen SOMO'nun tahminlerine göre bu rakam yaklaşık 5.400 şirketi kapsıyor. Ayrıca AB dışında yerleşik olup Avrupa pazarında en az 489 milyon dolarlık satış yapan işletmeleri de kapsamaktadır. Direktif, bu sonbaharda yayınlanması muhtemel tarihinden iki yıl sonra yürürlüğe girecek. Direktif, 5,000'den fazla çalışanı olan en büyük şirketlerden başlayarak ve daha küçük şirketlere uyum sağlamaları için daha fazla zaman tanıyarak 2027 ile 2029 yılları arasında aşamalı olarak uygulanacaktır.

İşte şirketlerin buna yanıt olarak yapmaya hazır olmaları gereken beş önemli değişiklik:

1. İnsan hakları ve çevre ekipleri arasındaki siloları yıkmak

Şirketler, insan hakları ve çevresel etkileri ele almak için oldukça ayrı program ve süreçlere sahip olma eğilimindedir. CSDDD muhtemelen ekipleri daha yakın iş birliği yapmaya ve bütüncül değerlendirmeler yapmaya teşvik edecektir. BSR İnsan Hakları Standartları Direktörü Paloma Muñoz, “İnsan hakları ve çevre arasındaki bağlantıyı kabul ediyor ve bir şirketin çevre üzerindeki etkisinin insan hakları zararlarına yol açamayacağı ve açmaması gerektiği gerçeğine odaklanıyor.” dedi. Bunun bir sonucu, iklim geçiş planlarına insan hakları hususlarının eklenmesi olabilir.

2. Risk değerlendirmelerinin şirketlerden toplumlara doğru yeniden yönlendirilmesi

Sosyal ve çevresel risk değerlendirmeleri yapılırken, standart uygulama şirketlerin hangi konuların kendileri için en önemli olduğunu sorarak kendilerini merkeze koymaları olmuştur. CSDDD, şirketlerin farklı bir mercek benimsemelerini ve hangi risklerin faaliyet gösterdikleri toplulukları ve ekosistemleri en ciddi ve muhtemel şekilde etkileyeceğini göz önünde bulundurmalarını gerektirecektir.

Muñoz, şirketlerin riskleri önem derecesine göre belirlemek ve ele almak için yeni teknik analiz biçimleri geliştirmeleri ve tedarik zincirlerindeki topluluklarla uzun vadeli ilişki kurmaları gerekeceğine işaret etti. Bu gereklilik ile CSDDD, Sürdürülebilir Palm Yağı Yuvarlak Masası gibi çok paydaşlı girişimlerin etkinliğini, bu ortaklıkların şirketlerin durum tespiti sorumluluklarını yeterince yerine getirip getirmediğini anlamak için daha fazla inceleyebilir.

3. İfşa ve eylem arasındaki noktaları birleştirmek

Geçtiğimiz yıllarda sürdürülebilirlik raporlama ve açıklama gereklilikleri arttıkça, sürdürülebilirlik ekipleri sahadaki projelerden ziyade raporlamaya ayırmaları gereken aşırı büyük kaynaklar nedeniyle giderek daha fazla hayal kırıklığına uğradı. CSDDD, denklemi eylem lehine değiştirerek bu dinamiğe karşı koymayı amaçlamaktadır.

Wilkinson, “Bu mevzuat etki azaltma ve ileriye dönük stratejik vizyona çok odaklanmış durumda, bunu görmek oldukça güzel.” dedi. Yönerge, şirketlerin çocuk iş çiliği, plastik kirliliği ve biyolojik çeşitlilik kaybı gibi sorunlara proaktif bir şekilde son vermesini, bunların tekrarlanmasını önlemesini ve halihazırda meydana gelmiş zararları gidermesini gerektiriyor.

4. Riskler ortaya çıktığında bile tüm tedarik zincirinin katılımını sağlamak

Çoğu şirketin, malzemelerin üreticilere ve oradan da müşterilere ulaşma süreci de dahil olmak üzere tüm tedarik zincirleri boyunca etkileri azaltması ve düzeltmesi gerekecektir. Bu, önceki durum tespiti mevzuatına göre önemli bir değişimdir. İşletmelerin, sorunlar ortaya çıktığında bir tedarikçiyle çalışmayı bırakmalarına izin verilmeyecek. World Benchmarking Alliance'ın AB Kamu Politikası Sorumlusu Richard Gardiner, “Tedarik zincirinizde riskler olmasına izin veriliyor, ancak bunları azaltmak için makul olan en iyi çabayı gösterme konusunda yasal bir yükümlülüğünüz var.” dedi.

Bu süreç, şirketlerin sorunlu bölgelerden uzaklaşmasını önlemeyi amaçlamaktadır; bu da, örneğin çocuk işçi çalıştırma ihlalleri nedeniyle bir fabrika kapandığında toplumdaki yoksulluğu artırarak daha da kötü sonuçlara yol açabilir. Gardiner sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun gerçekleşmesini sağlamak için çok sayıda meslektaşlar arası öğrenme, düzenleyicilerin gözetimi ve Avrupa dışındaki küçük ölçekli üretici ve tedarikçilerin dinlenmesi gerekecek.”

Solidaridad Network'ten Vieira, risklerin düzeltilmesi için defalarca girişimde bulunulmasına rağmen devam etmesi ve tedarikçinin ayrılmasının daha kötü etkilere yol açmaması halinde, tedarikçinin ayrılmasının son seçenek olarak kalacağını açıkladı.

5. Uyum sağlamadığınız takdirde ağır mali cezalara ve hukuki sorumluluğa hazır olmak

Uyum sağlamayan şirketleri iki sonuç bekliyor. Düzenleyiciler, şirketin cezadan önceki mali yıldaki net küresel satışlarının yüzde 5'ine kadar para cezası uygulayabilir. Ayrıca, bir Avrupa hukuk mahkemesi bir şirketi eylemlerinden sorumlu tutabilir ve zarara uğrayan kişiler, yeterli durum tespiti önlemleriyle önlenebilecek etkiler için tazminat alabilir. Munoz, "Sivil sorumluluğun buna eklenmesi muazzam bir şey. Yapbozun çok önemli bir parçası.” dedi.

Direktif artık önceki versiyonlarda öngörülenden daha az sayıda şirketi kapsadığından, Avrupa hükümetlerinin bunları izlemesi ve yeterli yaptırımı sağlaması daha kolay olacaktır.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)