Makale

Veri Sürdürülebilirlikte Başarı İçin Güç Merkezidir

2023 yılı, yıllık ortalama sıcaklığın ilk kez 10°C'yi geçmesiyle dünya için kayıtlara geçen en sıcak yıl oldu. İklim krizi bu yükselen sıcaklıkları 160 kat daha olası hale getirdi ve Avrupa genelinde sıcaklıklar benzersiz yüksekliklere ulaşıyor.

veri

Bu bir uyandırma çağrısıdır ve hepimizin ciddiye alması gereken bir çağrıdır. İşlerinde ESG endişelerini gidermek için yeterince çaba göstermeyen şirketlerin üzerine duvarlar örülüyor. Bir tarafta yasa koyuculardan ve düzenleyicilerden gelen baskılar ve ufukta merakla beklenen yeşil taksonomi gibi önemli gelişmeler var. Diğer taraftan, kamuoyunun gözlerinin şirketlerin faaliyetlerine çevrildiğini ve en kötü suçluların spot ışıklarının altına itildiğini görüyoruz. Saklanacak hiçbir yer yok.

Bir işletmenin sorumluluğu söz konusu olduğunda, çevre için hizmet vermek zaman zaman çok zor bir görev gibi görünebilir.

Sürdürülebilirliği bir iş mücadelesine dönüştürmek

Herhangi bir işletme gelgiti durdurmaya yardımcı olmak için ne yapabilir?

İşe dışarıya değil, içeriye bakarak başlamak gerekir. Büyük resim çözümünün bir parçası olabilmek için işletmelerin öncelikle soruna kendi katkılarını ayrıntılı bir ölçekte anlayabilmeleri gerekir. Bu elbette, tıpkı diğer faaliyet alanlarının izlenip ölçüldüğü gibi, mevcut veya önerilen sürdürülebilirlik girişimlerinin etkisini kavramayı da kapsar.

Bu perspektiften bakıldığında, büyük siyasi veya sosyal zorlukları, kuruluşların her zaman uğraştığı türden bir iş sorunu olarak görmek daha kolay hale gelir. İşte burada veri devreye giriyor.

Verinin - insanlardan sonra - bir şirketin sahip olabileceği en önemli varlık olduğunun söylendiği, verinin belirleyici on yılındayız. Ancak sadece veri için veri yeterli değildir. Tüm faydalardan yararlanmak için verilerin toplanması, işlenmesi ve anlamlı bir şekilde anlaşılması gerekir. Eski verilerin elden geçirilmesi, tüm faaliyetlerde CO2'nin raporlanması ve şirket verilerine erişilebilirliğin artırılması, kuruluşların iklim krizinin ortasında bir fark yaratmasının temel yollarıdır.

İş zekası ve analitik platformları gibi genellikle 'sadece' iş araçları olarak düşündüğümüz araçlar, aslında sürdürülebilirlik için çok önemli olabilir. Bu durum, işletmelerin satış ve gelir gibi geleneksel analiz alanlarına sürdürülebilirliği de eklemesini hayati hale getirmekte ve esnek, kullanılabilir, sezgisel ve hızlı bir veri ve analitik işlevinin önemini vurgulamaktadır.

Gösterge panelinin ötesinde

Modern analitiğin son yılların nispeten statik gösterge tablolarının ötesine geçmesi gerekiyor. Şirketlerin bunu yapabilmek için eski teknolojilerini elden geçirmeleri, türünün en iyisi tedarikçilerle modern bir veri yığını oluşturmaları ve karar vermeyi desteklemek için doğru gerçek zamanlı içgörüler sunan bir ön uç deneyimi geliştirmeleri gerekiyor. Doğru çözümler sadece 'yeterince iyi' veya sadece işlevsel olmayacak; süreçleri ve kaynak verimliliğini optimize ederek daha iyi yatırım getirisi sunacaktır. Bu, aynı anda hem daha iyi iş sonuçları hem de sürdürülebilirlik performansı sağlama gibi ikili bir faydaya sahiptir.

Arama ile etkinleştirilen self servis analitik, alan uzmanlarının soru sorması, içgörü kazanması, ardından iyileştirmesi ve tekrar sorması için harika bir yoldur. Bu, kullanıcılara çok daha fazla miktarda veriye daha hızlı bir şekilde erişme şansı sunar ve ayrıca daha fazla içgörü sağlar.

Son teknoloji self-servis araçları kullanarak, ürün geliştirmeden satış ve pazarlamaya ve finansa kadar işletmedeki herkes sürdürülebilirlik ve diğer iş metrikleri arasındaki ilişkileri anlamak için test edip öğrenebilir. Bir sürece takılıp kalmak ve bir veri bilimcinin parametreleri değiştirmesini beklemek zorunda değiller. İhtiyaç duydukları verileri elde edebilir ve gerektiğinde bu verilerle hareket edebilirler.

Bu çözümlerin uygulanmasının sonucu daha iyi bilgi, yeni fikirler ve sürdürülebilirlik sorununun hem günlük hem de uzun vadede nasıl ele alınacağı konusunda esnekliktir. Ve ne mutlu ki bu, sürdürülebilirlikle mücadelenin iş performansını da artırabileceği anlamına geliyor.

Sismik ve bunaltıcı olması gerekmez; sürdürülebilirliği diğer geleneksel ölçütler gibi ele alarak ve bununla ilgili verileri izlemek ve kullanmak için doğru teknolojiyi uygulayarak, iş liderleri tüm kuruluşu daha olumlu bir etkiye katkıda bulunmaları için güçlendirebilir.

Büyük resim

Çevresel performans ve bu performansın raporlanması her zamankinden daha önemlidir.

Sürdürülebilirlik performansını optimize etmek ve raporlamayı büyük ölçüde iyileştirmek için şirketlerin verilerini yönetme ve kullanma biçimlerini yeniden keşfetmeleri gerekir. Liderler, tedarik zincirlerindeki operasyonların çevresel etkilerini izlemek için son teknoloji, self servis iş zekası teknolojisini uygulayarak, her çalışanın sürdürülebilirlik ve diğer ölçütler arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamasını sağlayabilir. Önümüzdeki on yıl veriler tarafından tanımlanacak gibi göründüğünden, bu içgörü daha sürdürülebilir bir işletmenin ve herkes için daha güvenli bir dünyanın temellerini oluşturmak için hayati önem taşıyacaktır.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)