Doğa, Çevre

Upcycle İstanbul Art and Design Festivali Ziyaretçiyle Buluşmaya Devam Edecek

İstanbul’un sosyal etkisi yüksek, çevre dostu festivali Upcycle İstanbul Art and Design Festival, 5-9 Haziran tarihleri arasında Müze Gazhane’de gerçekleşti. Üçüncü kez düzenlenen festival, sürdürülebilir bir dünya için umut oldu. Atıklara ikinci şans veren tasarımlar, sürdürülebilirlik, sorumlu tüketim ve iklim krizini sorgulayan sanat yerleştirmeleri, atölyeler, söyleşiler ve etkinlikler yer aldı. Yoğun ilgi nedeniyle Müze Gazhane P Galeri’deki Sanat ve Tasarım Sergisi, 12 Haziran-28 Temmuz tarihleri arasında ziyarete açık olacak.

Festival, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş.’nin desteğiyle gerçekleşti. “İleri Dönüşüm Hareketine Sen De Katıl” çağrısıyla sanatçıları, tasarımcıları, üniversiteleri, kurumları ve halkı interaktif olarak eyleme dahil etti. Sürdürülebilir sanat eserleri, atıklara ikinci şans veren tasarımlar, kısa film ve belgesel gösterimleri, çeşitli söyleşi ve atölyeler festivalde yer aldı.

Upcycle İstanbul Art and Design Festivali

Erkan Doğanay’ın sanat danışmanlığında hazırlanan sergilerde, 40 sanatçının kaynakları verimli kullanma, iklim krizi ve sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratan eserleri sergilendi. Genç sanatçıları destekleme sözü de unutulmadı ve çeşitli üniversitelerden öğrencilerin eserleri festivalde yer aldı.

Upcycle İstanbul Talks kapsamında çevre dostu sanatçılar, tasarımcılar, aktivistler ve akademisyenler konuşmalar yaptı. Festivalde doğa temalı konserler, kısa film gösterimleri ve National Geographic iş birliğiyle belgesel gösterimleri de gerçekleştirildi.

Katılımcılar, 20 farklı atölye ile ileri dönüşüm sürecini deneyimleme fırsatı buldu. Atık malzemelerden kukla, mini robot, oyuncak ve aksesuarlar tasarlayarak atıklara ikinci bir hayat verdiler. Ayrıca kompostlama gibi konularda bilgi sahibi oldular.

Festivalin bazaar bölümünde, çevre dostu tasarımcıların ve deprem bölgesinden üreticilerin ürünleri sergilendi. Tetra Pak tarafından geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen sahne ve stantlar kullanıldı.

Yoğun ilgi nedeniyle Sanat ve Tasarım Sergisi, 12 Haziran-28 Temmuz tarihleri arasında Müze Gazhane P Galeri’de ziyarete açık olacak. Upcycle İstanbul Platformu, bir sonraki festival için çalışmalarına şimdiden başladı ve farklı illerden genç sanatçıları ağırlamayı planlıyor.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)