Tüketicilerin %59'u İklim Değişikliği Nedeniyle İşletmeleri Boykot Edecek

Yeni bir araştırmaya göre, önümüzdeki yıl dünya genelinde tüketicilerin %59'u iklim değişikliği konusunda harekete geçmeyen işletmeleri boykot edebilir. Dentsu International tarafından Microsoft Advertising iş birliğiyle yayınlanan The Rise of Sustainable Media başlıklı çalışma, sürdürülebilir tüketim ve medya kullanımıyla ilgili konularda tüketici katılımını ve farkındalığını inceliyor.

Araştırmaya 19 ülkeden 24.000'den fazla kişi katılmıştır. Tüketiciler tarafından belirlenen endişeler arasında iklim değişikliği ve çevre bir numaralı yanıt oldu. Ankete katılanların %87'si iklim değişikliğiyle mücadele etmek için daha fazlasını yapmak istediklerini söyledi. Buna karşılık, tüketiciler COVID-19 salgını (%85), arkadaşlarının ve ailelerinin sağlığı (%79) ve yaşadıkları bölgedeki hayat pahalılığı (%76) konularında benzer endişelere sahiptir. Dolayısıyla sonuçlar, iklim krizimize ne kadar önem verildiğini göstermektedir. Bununla birlikte bir başka yaygın şikayet de tüketicilerin çelişkili bilgilerden boğulmuş hissetmeleridir. Gerçekten de katılımcıların %84'ü bir şirketin veya markanın gerçekten iyilik yapıp yapmadığını belirlemenin çok zor olduğunu söyledi.

Dentsu International Medya ve Küresel Müşteriler Küresel CEO'su Peter Huijboom, "Araştırmamızda ortaya çıkardığımız müşteri eylemleri ve potansiyel boykotlar, tüketicinin bir şirkete ve davranışlarına ilişkin algısıyla ilgilidir, gerçekle değil. Pek çok kuruluşun halihazırda iklim değişikliği konusunda olumlu adımlar attığını biliyoruz. Pazarlama uzmanları olarak bizim sorumluluğumuz işletmelere rehberlik etmek ve müşterilerinin farklı düşünmelerini, hissetmelerini ve hareket etmelerini sağlamak için onları eğitmek ve bilgilendirmektir. Dolayısıyla pazarlama ve reklamcılık sektörünün de oynayacağı kritik bir rol var ve bu mesajları sürdürülebilir medya aracılığıyla iletme biçimimizde gerçekçi bir şekilde yürümek için iş birliği içinde çalışmamız gerekiyor." dedi. 

İklim Değişikliği

Çalışma aynı zamanda kuşaklar arası bir ayrıma da işaret ediyor ve hükümetlerin, işletmelerin ve pazarlamacıların zamanlarının tükenmekte olduğunu gösteriyor. Y kuşağı (1981-1996 doğumlular) ve Z kuşağının (1997-2012 doğumlular) %70'inden fazlası, reklamları iklim değişikliğinin itici güçlerinden biri olarak tanımlamıştır. Ayrıca tüketicilerin %77'si beş yıl içinde paralarını yalnızca yeşil ve sürdürülebilir reklamcılık yapan markalara harcamak istediklerini belirtmiştir.

Microsoft Advertising Marka Kıdemli Direktörü John Cosley, "Pazarlamacılar olarak değerlerin nasıl iş değeri yaratabileceğini gördük ancak bu araştırmayla bunun neden önemli olduğunu daha net bir şekilde ortaya koymak istedik. Bu ortak araştırma, medya tedarik zincirinde karbonla ilgili farkındalık ve tutumlar ile bunun gezegen, müşteri davranışları ve satın alma niyeti üzerindeki karşılık gelen etkisini anlamamıza ve dünya genelindeki işletmeleri bilgilendirmemize yardımcı oluyor. Hızla değişen tutumlar ve iklim acil durumuyla mücadeleye yardımcı olmak için artan baskı nedeniyle, her pazarlamacı sektör genelinde hızlı bir değişimin sağlanmasına yardımcı olma fırsatına sahip." dedi. Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)