Tüketici Teknolojisinde Daha Yeşil Bir Geleceğe Liderlik Etmek

Adamın elinde tuttuğu laptop

Kanada'daki orman yangınları kısa bir süre önce New York'u dumanla kaplayarak, gezegenimizin artan sıcaklıklarına bağlanan bir başka doğal felaketin altını çizdi. Uzaktan gelen acil durumlar anlayış, yakından gelen acil durumlar ise korku uyandırıyor. İklimle ilgili acil durumlar artmaya devam ettikçe, tüketicilerin endişeleri de artıyor. Kantar'ın Sustainable Transformation raporuna göre, tüketicilerin %86'sı "İklim değişikliğini ele almak için acil eyleme ihtiyaç var" ifadesine katılıyor. Daha fazla tüketici ısınan gezegenin etkilerini doğrudan deneyimledikçe bu duyarlılığın artması bekleniyor. Worldpanel'in Who, Cares? raporuna göre, insanların %45'i "Son zamanlarda sosyal veya finansal kısıtlamalar nedeniyle sürdürülebilir bir şekilde hareket etmeyi daha zor buluyorum" ifadesine katıldıklarını veya kesinlikle kabul ettiklerini belirtmiştir.

Ancak teknoloji sektöründeki tüketicilerin sürdürülebilirlik dışında başka öncelikleri de var. Kantar'ın Worldpanel ComTech devamlı, uzun vadeli izleyicisi, Avrupa ve ABD'de Mayıs 2023'e kadar bir aylık son satışları raporlamaktadır. Tüketicilerin yalnızca %3'ü telefonlarını çevresel etkiyi en aza indirme niyetiyle satın almıştır. Yalnızca %3'ü bir markanın çevreye olan bağlılığından etkilenirken, %1'i telefonlarını tamir edilebilir parçalar veya geri dönüştürülmüş bileşenlerin kullanımı nedeniyle seçti.

Sürdürülebilirlik, teknoloji satın alan tüketiciler için ön planda olmasa da genellikle ikincil bir faydadır. Tüketici teknolojisi, sürdürülebilirlik ve fiyatlandırma söz konusu olduğunda diğer birçok sektörden ayrı bir yerde durmaktadır. Çoğu FMCG kategorisi için sürdürülebilirlik tercihi tüketicilerin bir prim ödemesini gerektirir.

Yine de yenilenmiş akıllı telefonlar, fiyat bilincine sahip tüketicilere daha düşük bir fiyatla akıllı telefon alma fırsatı sunuyor ve satışların yıldan yıla +%24 artmasıyla popülerliği artıyor. Yenilenmiş bir akıllı telefonun ortalama satış fiyatı 366 € olup, tüketicilere yeni bir akıllı telefona kıyasla 52 € tasarruf sağlamaktadır (Avrupa 5: Fransa, Almanya, İtalya, İspanya ve Birleşik Krallık). Yükselen enflasyonla birlikte tüketicilerin maliyet tasarrufu önlemi olarak bu cihazları tercih etme olasılığı artıyor. Gerçekten de Feeling the Pinch ve Cautiously Coping gruplarında yenilenmiş/kullanılmış cihazların benimsenme oranı daha yüksektir.

Sürdürülebilirlik satın alma kararlarını yönlendiren birincil faktör olmasa da tüketiciler maliyet tasarrufu sağlayan satın alımlarını e-atıkta azalma ile ilişkilendirebilir. Perakendeciler ve üreticiler, tüketicilerin yenilenmiş veya kullanılmış cihaz satın alırken kendilerini daha rahat hissetmelerine yardımcı olmak için bu faydaları etkili bir şekilde iletiyor. Avrupa'nın önde gelen yenilenmiş/kullanılmış perakendecisi Back Market, "e-atığı önlemeye yardımcı olun ve bunun yerine yenilenmiş telefon satın alın" diyor. Yanlış bir nedenle doğru bir şey yapmak yine de faydalıdır.

Akıllı telefon üretiminde kullanılan nadir toprak malzemelerinin petrol ve gazdan daha değerli hale geldiği göz önüne alındığında, bu her zamankinden daha önemlidir. Dahası ortalama bir amiral gemisi akıllı telefonun yaşam döngüsü boyunca ürettiği karbon emisyonlarını dengelemek için bir fide dikmek ve onu on yıl boyunca beslemek gerekir.

Kullanın, eskitin, yapın ya da yapmayın

Tüketiciler cihazlarını ne kadar uzun süre ellerinde tutarsa, çevre üzerindeki olumlu etki de o kadar büyük olur. Mayıs 2023'te sona eren aynı bir aylık dönemde, tüketicilerin %18'i telefonlarını beklenen uzun ömürlerine göre satın aldı. Bu davranış, cihazlarına dört veya daha fazla yıldır sahip olan tüketicilerin sayısındaki artışa da yansımakta olup yıllık bazda +%22'lik kayda değer bir artış söz konusudur. Daha uzun akıllı telefon yaşam döngülerini sürdürülebilirlik düşüncesine sahip tüketicilerle eşitlemek yanıltıcı olsa da neden-sonuç ilişkisi hala mevcuttur.

Daha fazla tüketici yenilenmiş/kullanılmış cihazlar, takas ve akıllı telefonlarını uzun süreli kullanma gibi maliyet tasarrufu sağlayan girişimleri tercih ettikçe, gezegen de bundan faydalanacak. Bununla birlikte tüketicilerin çoğunluğunun satın alma davranışlarını çevreyi göz önünde bulundurarak ayarlamadıklarını kabul etmek önemlidir. Kantar'ın Worldpanel ComTech sürekli ve boylamsal içgörüleri, üreticileri, perakendecileri ve ağ sağlayıcılarını sürdürülebilir uygulamalara ve mesajlara yönlendirmede önemli bir rol oynayabilir. Markalar, içgörülerimizden yararlanarak tüketicilerin değişen duygularını derinlemesine anlayabilir, yenilenmiş cihazlar ve uzatılmış yaşam döngüleri gibi maliyet tasarrufu sağlayan girişimleri teşvik etme fırsatlarını belirleyebilir ve aynı zamanda müşterilere çevresel faydaları başarılı bir şekilde aktarabilir.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)