Tedarik Zinciri Su Riskinden Daha Fazla Tehdit Altında

Su ile ilgili tedarik zinciri riski nedeniyle en az 77 milyar dolar tehdit altında, ancak büyük şirketlerin yarısı hala su kıtlığının kötüleşmesi gibi sorunları ele almak için tedarikçilerle birlikte çalışmıyor.

Bu, küresel iklim riskini açıklama platformu CDP tarafından yıllık geliri 250 milyon dolardan fazla olan 3.000'den fazla firma üzerinde yürütülen ve aynı zamanda 7 milyar dolara yakın su kaynaklı kayıp riskiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunan yeni bir çalışmanın sonucudur.

Anket, tedarikçi sözleşmelerine su gereksinimlerini dahil eden, su verilerini toplayan, su sorunlarına dikkat çeken veya yenilik üzerinde iş birliği yapan 1,542 şirket buldu. Ancak dünyanın en büyük şirketlerinin yarısından fazlasının tedarik zincirlerindeki su ile ilgili riskleri ele almak için hiçbir adım atmaması dikkat çekiyor.

Su Riski

Sonuçlar, tedarikçilerinin 2023 yılında kuruluşlarının satın alma sürecinin bir parçası olarak suyla ilgili gereksinimleri karşılaması gerektiğini bildiren 1.047 firmadaki ilerlemeyi temsil ediyor.

Coca Cola, L'Oréal ve Japon kimya devi Kao Corporation'ın da aralarında bulunduğu 443 işletme, tedarik zinciri su yönetimini iyileştirmek için üst düzey liderlere teşvikler sunuyor; su riskleriyle mücadele etmek için adımlar atan satın alma şeflerine veya satın alma görevlilerine doğrudan mali teşvikler sunuyor.

Ancak imalat, tarım ve ulaştırma gibi büyük sektörlerden 894 şirket (toplamda ankete katılanların dörtte birinden fazlası) suyla ilgili konularda tedarik zincirleriyle ilgilenmiyor ve önümüzdeki iki yıl içinde de böyle bir plan yapmıyor.

Bu şirketlerin beşte biri, faaliyetlerinin su üzerindeki etkilerinin yüksek olmasına rağmen sorunun önemsiz olduğunu iddia etti.

CDP'nin küresel su başkanı Patricia Calderon, tedarik zincirlerinin küresel ekonomiyi birbirine bağlayan "düğümler" olmasına rağmen, iklim değişikliği ve dünyanın sınırlı kaynaklarının dikkatsiz yönetimi nedeniyle hızla parçalanma riskiyle karşı karşıya olduklarını söyledi.

"Veriler bize su kaynaklarımızın giderek daha kırılgan hale geldiğini ve finansal maliyetin arttığını gösteriyor." dedi. "Su üzerinde en büyük etkiye sahip olan büyük şirketlerin acilen harekete geçmeleri ve su risklerini durdurmak için tedarikçileriyle birlikte çalışmaları gerekiyor.”

"Ciddi su risklerinden uzak, güçlü ve etkili tedarik zincirleri oluşturmak istiyorsak çıtanın çok daha yükseğe çıkarılması gerekiyor. Şirketler bakış açılarını, suya karşı daha dirençli olmanın getirdiği önemli fırsatların farkına varmaya yöneltmeli."

Rapor ayrıca, Birleşmiş Milletler'e göre küresel su talebinin 2050 yılına kadar yüzde 30'a kadar artacağının tahmin edildiği ve bunun karmaşık ve iç içe geçmiş tedarik zincirleri üzerinde artan baskı oluşturacağı konusunda da uyardı.

Bu nedenle CDP, şirketleri tedarik zinciri risklerini ve etkilerini daha iyi değerlendirmeye, su kullanımı ve yönetim hedeflerine yönelik küresel tedarik zinciri belirlemeye, yöneticileri harekete geçmeye teşvik etmeye, suyu tedarikçi gereksinimlerine dahil etmeye ve tedarikçilerle etkileşime geçmeye, onları teşvik etmeye ve desteklemeye çalışıyor.

Küresel Su Ekonomisi Komisyonu'nun genel müdürü Henk Ovink, ekonomik ölçütlerin suyun değerini belirleme ve yönetme biçiminde bir "paradigma değişikliğine" de acilen ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

"Her zamankinden daha aşırı etkilere uyum sağlarken iklim değişikliğini azaltmak, adil bir enerji geçişini sağlamak ve herkes için gıdayı güvence altına almak, ekosistemlerimizi onarmak, biyolojik çeşitlilik kaybını tersine çevirmek ve kapsayıcı, yeşil ve dayanıklı sistemler inşa etmek." dedi. "Bütün bunları gerçekleştirmenin anahtarı, suyu küresel bir ortak fayda olarak görmektir."Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)