Sürdürülebilirlik Alanında Bir Lider Olmak

"Bilinçli bir lider, herkes için işe yarayan bir dünya yaratmadaki rolünü anlayan ve bunu gerçekleştirmek için harekete geçen kişidir." - Gabrielle Bernstein

Bilinçli liderlik, en ilham verici değişim öncülerinin çoğunu birbirine bağlar.

Unilever'in eski CEO'su ve Hollandalı iş insanı Paul Polman, tüketim malları devinde sosyal ve çevresel sorumluluğa öncelik vererek, yalnızca ticari kazanç yerine gezegenin iyiliği için kararlılıkla bir yol çizdi.

Lider Olmak

Şu anda Earthshot Prize'ın mütevellisi olan Yeni Zelanda eski başbakanı Jacinda Ardern, ülke için iddialı ancak tartışmalı bir "yeşil" yol haritası ortaya koyarken iklim krizini "ölüm kalım" meselesi olarak nitelendirdi.

Kosta Rikalı diplomat Christiana Figueres ise özel hayatındaki çalkantılarla uğraşırken Paris iklim anlaşmasını ustalıkla müzakere etti.

Bu liderlerin her biri değerlerini somutlaştırmış, cesaretle hareket etmiş ve kişisel övgülerden ziyade empati ve alçakgönüllülüğe öncelik vermiştir - bilinçli bir liderin üç temel bileşeni.

Elbette bu bileşenleri çok daha fazla ayrıştırabilirsiniz. Aslında, ABD'li danışmanlık şirketi Conscious Leadership Group'a göre, bilinçli bir lider olmak için aralarında açık sözlülük, merak ve sorumluluğun da bulunduğu 15 taahhüt gerekiyor.

Nasıl tanımlarsanız tanımlayın, bilinçli liderliğin özü insanların ve gezegenin iyiliği için hareket etmektir.

İşte daha bilinçli bir lider olmanın dört yolu:

1. Evde başlamak

Rejeneratif turizm şirketi Salva'nın CSO'su Holley Chant, Şubat ayında sürdürülebilirlik profesyonellerinin profesyonel gelişimlerini hızlandırabilecekleri özel bir platform olan Impact Leaders Lab etkinliğinde yaptığı konuşmada, daha ofise varmadan sizi doğru zihniyete sokacak rutinleri ve ritüelleri gününüze yerleştirmek için zaman ayırmanızı tavsiye etti. "Her sabah kalkmalı ve geçmişinizi silip süpürmelisiniz." Chant için bu, fitness, meditasyon ve buz banyosu anlamına geliyor. Bu ritüellerin bir parçası olarak da bağlantı kurmaya çalışın. "Sürdürülebilirlik liderleri olarak yapmamız gereken iş sadece iş yerinde ESG şapkamızı taktığımızda gerçekleşmiyor. Bu aynı zamanda insan olarak, toplumumuzda ortaya çıkış şeklimizle, hem kendimize hem de diğer insanlara hayatın iniş ve çıkışlarıyla başa çıkmalarında nasıl yardımcı olduğumuzla da ilgilidir. Neşeyi, topluluğu ve bu bağlantıları bu şekilde buluyoruz."

2. Merakınızı geliştirmek

Bilinçli liderler ilham arayışlarında kendi rollerinin, kurumlarının ve sektörlerinin ötesine bakar. Görev alanı genellikle tek bir işlevi, departmanı ve hatta sektörü aşan sürdürülebilir liderlik alanında çalışanlar için, ilgili fikirleri ve potansiyel çözümleri ararken ağı geniş tutma konusundaki bu isteklilik paha biçilmezdir. Bu yüzden merak gücünüzü olabildiğince sık kullanın. Bu, iklim gelişmelerine yepyeni bir perspektiften bakan yeni bir podcast'e göz atmak veya hayran olduğunuz bir çevre kampanyacısının kurgusal olmayan bir kitabını okumak kadar basit olabilir. Ama aynı zamanda başkalarıyla etkileşimlerinizde daha meraklı olmak anlamına da gelir. Örneğin, bir dahaki sefere kendinizi bir toplantı sırasında ortaya atılan bir noktaya katılmamaya hazır bulduğunuzda, bir duraklayın ve diğer kişinin bakış açısını anlamak için kendinize meydan okuyun. Hemen yargıya varmak yerine bu bakış açılarını merak edin ve empati, yenilikçilik ve iletişim gibi becerilerin doğal olarak geliştiğini göreceksiniz.

3. 'Hayatınız buna bağlıymış gibi dinleyin'

Illinois Üniversitesi tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre, çoğu insan bir konuşmada diğer kişi tarafından ifade edilen fikirlerin yalnızca yüzde 20'sini hatırlayabiliyor. Bunun, bir kurumda sürdürülebilirlik konusunda ilerlemeyi durduran değişimin önündeki engelleri anlamak isteyen bir CSO için ne gibi etkileri olduğunu bir düşünün? Ya da ön saflarda çalışan personelden gelen geri bildirimleri özümsemekte başarısız olduklarında kaçırıyor olabilecekleri özgün fikirlerin büyüklüğünü? Chant bunun yerine "hayatınız buna bağlıymış gibi dinleyin" tavsiyesinde bulundu. "Bu, tüm planlı tepkilerinizi devre dışı bırakmak ve söylediklerinin yüzde 90'ını tekrarlayabilmek amacıyla gerçekten dinlemek anlamına gelir." Bu aktif dinleme becerisi, aksi takdirde kaçıracağınız fikirlere ulaşmanızı sağlamanın yanı sıra, iletişimden katılım, merak ve empatiye kadar sürdürülebilirlik alanında başarılı olmak için gereken her türlü kritik becerinin geliştirilmesine yardımcı olur.  

4. Minnettarlığı seçmek

Gezegenin geleceği korku, keder ve endişeyi tetikleyen ağır bir konu olabilir. The Lancet'te 2021 yılında yapılan bir araştırma, "yeşil" işlere yönelme olasılığı en yüksek olan 16-25 yaş arası gençlerin yarısından fazlasının (yüzde 59) iklim krizi konusunda "son derece endişeli" olduğunu ortaya koymuştur. Ancak bilinçli liderler, onların yanında debelenmek yerine, başkalarını umutsuzluk duygusundan kurtarmanın ve dikkatlerini çözümlere ve fırsatlara yöneltmenin yollarını bulur. Bu beceriyi geliştirmek için, mevcudiyet ve minnettarlık alıştırmaları yapın. Ulaşılan kilometre taşlarını, kaydedilen ilerlemeyi ve umut veren heyecan verici yeni çözümleri belirlemek için bilinçli olarak zaman ayırın.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)