Sürdürülebilir Kurumsal Seyahat Bütçelerinin Zorluğu

Son araştırmalara göre, artan farkındalığa rağmen, sürdürülebilir iş seyahati seçenekleriyle ilgili yüksek maliyetler nedeniyle firmalar hala önemli bir engelle karşı karşıya.

Sürdürülebilir Kurumsal Seyahat Bütçelerinin Zorluğu

Ankete katılan firmaların çoğu (yüzde 82) sürdürülebilirliği iş seyahati stratejilerine dahil etmek isterken, yalnızca yarısı (yüzde 45) sürdürülebilir kurumsal seyahat için belirli hedefler belirlemiştir. Kuruluşlarda çevre dostu seyahat girişimlerinin uygulanmasının önündeki en büyük engel olarak artan masraflar gösterilmiştir.

Yeşile yönelmenin maliyetinin pahalı bir çaba olabileceği yadsınamazken, bunu yapmama riski işletmelerin rekabet güçlerini kaybetmelerine ve en iyi fırsatları kaçırmalarına neden olabilir. Araştırmalar, Birleşik Krallık'taki iş amaçlı seyahat edenlerin yarısından fazlasının çevre dostu seyahati destekleyen şirketlere, desteklemeyenlere kıyasla öncelik vereceğini göstererek, kurumsal genişleme ve çevre yönetimi arasında bir denge kurmanın giderek artan önemini vurgulamaktadır.

Bu istatistikler, seyahatlerde CO2 emisyonlarının ölçülmesinin artan öneminin altını çizmektedir. Ancak ölçüm için mevcut sayısız yöntem nedeniyle bu görev zorlu olabilir. İşletmelerin veri yakalama yöntemleri hakkında bilinçli kararlar vermesi, tüm departmanlar ve uluslararası şubeler arasında tutarlılık sağlaması gerekecektir.

Araçlar ve teknolojiler, iş seyahatlerinin çevresel etkilerinin ölçülmesine yardımcı olabilir ve hem çevresel hem de finansal açılardan yatırım getirisinin (ROI) değerlendirilmesini kolaylaştırabilir.

Birçok işletme, veri toplama üzerindeki baskıyı hafifletmek için CO2 ölçümü konusunda uzmanlarla iş birliği yapmayı tercih ediyor. Örneğin Good Travel Management, müşterileri adına Thrust Carbon ile ortaklık yapmaktan gurur duymaktadır. Thrust Carbon, belirli bir uçuş için CO2 emisyonlarını hesaplamak üzere mevcut verilere dayalı olarak en uygun olanı seçerek bir dizi metodoloji kullanmaktadır. Bu ister DEFRA yakıt metodolojisi ister uçak özellikleri mevcut olduğunda ICAO metodolojisi yoluyla olsun, emisyonların belirlenmesinde hassasiyet sağlar.

İşletmeler bu tür CO2 uzmanlarıyla ortaklık kurarak, planlanan seyahatler için CO2 emisyonlarına dayanan titiz onay mekanizmaları oluşturabilirler. Örneğin, yazılım bir seyahatin şirketin maksimum CO2 eşiğini aşacağını gösteriyorsa, reddedilmesi gerekebilir. Bu gibi durumlarda, söz konusu iş fırsatının yatırım getirisini korumak için alternatif çözümler aranmalıdır.

Ölçülebilir hedeflere odaklanan şirketler, yalnızca sürdürülebilir bir yatırım getirisi elde etmekle kalmayıp aynı zamanda en iyi yetenek arayışında kendilerini cazip işverenler olarak konumlandırarak ek maliyetleri ustalıkla yönetebilirler. Bunu yaparken de daha yeşil ve daha sorumlu bir geleceğin şekillendirilmesinde aktif bir rol oynarlar. Bir şirket ayrıca çalışanları için iş seyahatinin temel hedeflerini daha net bir şekilde tanımlamak isteyebilir.

Konferanslardan müşteri toplantılarına kadar kurumsal gezginlerin seyahatlere çıkmasının çeşitli nedenleri vardır. Ancak aşırı ve gereksiz seyahatler bir şirketin sürdürülebilirlik hedefleriyle çelişebilir. Bunun yerine işletmeler her bir iş seyahatinin nedenlerini belgelemek ve kategorize etmek için bir sistem kurabilir. Bu firmaların tam olarak neyin gerekli seyahat olduğunu belirlemelerini sağlar ve seyahatin kaçınılabilir olabileceği, sanal alternatiflerle değiştirilebileceği kalıpları tanımaya yardımcı olur.

Kuruluşlar, iş seyahatlerine yönelik daha stratejik ve amaca yönelik bir yaklaşım benimseyerek karbon ayak izlerini azaltabilir, gereksiz masrafları kısabilir ve yüz yüze etkileşimleri en değerli oldukları senaryolara ayırabilirler.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)