Danışmanlık Hizmetleri

Sürdürülebilir Girişimler Grow Up Sahne'de Tanıtıldı

Dezavantajlı gruplara fırsat eşitliği sağlama ve sürdürülebilir geleceği destekleme amacıyla yürütülen Grow Up programından mezun olan 10 girişim, BTM'nin Fulya Yerleşkesi'nde düzenlenen sahne etkinliğinde projelerini sundu.

Alman Federal Ekonomik İş Birliği ve Kalkınma Bakanlığı (BMZ) tarafından finanse edilen "Grow Up: Türkiye'de Start-up Ekosistemi Çeşitliliğinin Desteklenmesi" projesi kapsamında, GIZ ve BTM iş birliğiyle gerçekleştirilen sahne etkinliğinde, sürdürülebilir girişimcilerin çeşitli projeleri tanıtıldı.

Etkinlikte, girişimcilerin yanı sıra BTM Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Doğan Salman, BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı ve GIZ İş Geliştirme ve Girişimcilik Bölüm Yöneticisi Onur Arcan'ın konuşmaları da yer aldı.

"Yeşil Gelecek: Eko-Girişimciliğin İlerlemesi ve Destek Yolları" konulu bir panelin düzenlendiği etkinlikte, sektör uzmanları çeşitli temalarda bilgi paylaşımında bulundular.

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı

BTM Genel Müdürü İbrahim Elbaşı, Grow Up programının özellikle tarım, gıda ve yeşil dönüşüm alanındaki girişimcilere odaklandığını belirterek, sürdürülebilir bir dünya vizyonuyla hareket ettiklerini ve bu alanda nitelikli girişimleri ekosistemle buluşturmayı amaçladıklarını vurguladı.

GIZ İş Geliştirme ve Girişimcilik Bölüm Yöneticisi Onur Arcan ise Grow Up projesinin Türkiye'deki girişimcilerin kapasitelerini artırmayı hedeflediğini ve farklı sektörlerden gelen girişimlere destek vererek ekosisteme katkı sağladıklarını ifade etti.

Etkinlikte Sunum Yapan 10 Girişim:

 1. Mapla Biotechnology: Gıda atıklarını kullanarak biyoplastik üretimi ve sıfır atık hedefine yönelik kompost gübre üretimi.
 2. Paketman: Yabancılar ve turistler için tasarlanmış çok dilli online yemek siparişi platformu.
 3. Yomio Drops: Fonksiyonel atıştırmalık kategorisinde sağlıklı yaşam ve doğru beslenme hedefleyen yoğurt içeren atıştırmalıklar.
 4. Aladdin Energy: Güneş enerjisi sistemi termal enerjiyi depolayarak su ısıtma için enerji tasarrufu sağlayan sistem.
 5. Orbiba Robotics: Tarım alanında düşük maliyetli ve yüksek yatırım getirili akıllı robotlar üretmeyi amaçlayan yapay zeka tabanlı girişim.
 6. NFS Fonksiyonel Gıda: İleri gıda teknolojileri ve doğal kaynaklardan elde edilen fonksiyonel bileşenlerle özel gıdalar üreten girişim.
 7. DeliveTree: Ağaçları yeniden hayata döndürme ve topluluk katılımını teşvik etme girişimi.
 8. Agrovech: Tarımsal arazilerde uydu ve drone görüntüleri kullanarak yapay zeka tabanlı yazılım geliştirme.
 9. Amenu: Restoranlar için ücretsiz dijital menü desteği sunan girişim.
 10. Farmhood: Yenilikçi gıda teknolojileri ile tarım ürünlerini dönüştürerek inovatif, lezzetli ve sürdürülebilir gıdalar üreten girişim.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
 • (Yayınlanmayacak)