Şirketlerin Kapsam 3 Emisyonlarıyla Mücadele Etmesine Yardımcı Olan Dijital Araçlar

Kapsam 3 emisyonlarını nicelendirmek kesinlikle karmaşık ve zorlu bir görevdir, çünkü bu, bir şirketin tüm değer zinciri ve tüketicileri tarafından dolaylı olarak yaratılan emisyonları anlamayı içerir. Karbon Verileri için İnternet'i oluşturma çalışmalarını yürüten Partnership for Carbon Transparency tüm organizasyonların emisyon verilerini sorunsuz bir şekilde bağlanabileceği, değiş-tokuş yapabileceği ve içgörüler elde edebileceği ortak bir çerçeve oluşturmayı hedefliyor.

kapsam 3 emisyonları

Karbon açıklama ve raporlama konusunda, bir organizasyonun kapsam 3 emisyonlarının niceliğini belirlemenin daha zorlu birkaç sorun olduğu ifade ediliyor — Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından çoğu iş sektöründe emisyonların %80'den fazlasını temsil ettiği tahmin ediliyor.

Kapsam 1 ve 2'yi ele almanın kolay olduğunu iddia eden kimse yok, ancak en azından bunlar yöneten tek bir varlık tarafından kontrol edilebilir. Öte yandan, kapsam 3, bir şirketin tüm değer zinciri ve tüketicileri tarafından dolaylı olarak oluşturulur. Bu, üretim yapan firmaların kullandığı her ürünün karbon ayak izini anlamak için potansiyel olarak binlerce müşteri ve tedarikçi ile iletişim kurmayı gerektirir. Bu, en büyük şirketler için milyarlarca hatta trilyonlarca veri noktasına kadar çıkabilir.

Kapsam 3 emisyonlarını hesaplarken, şirketler ortak bir zorlukla karşılaşırlar: yeterince ayrıntılı, doğru ve doğrulanabilir ana ürün düzeyinde veri eksikliği. Emisyon hesaplama ve veri paylaşımındaki karmaşıklık, ve bir dizi farklı paydaşın olması bu zorluğu artırır. Ancak endüstrilerin iş birliği yapma ve birlikte bu zorluğu aşma belirtileri var.

PACT'ın Ortaya Çıkışı 

Avery Dennison'ı temsilen, World Business Council for Sustainable Development düzenlenen Scope 3 Zirvesi'nde Climate Week NYC 2023 etkinliğini vardı. Orada, Partnership for Carbon Transparency olarak bilinen PACT ile aynı sahne paylaşışdı. PACT, Pathfinder Network üzerinden, emisyon verileri için "interneti oluşturma" hedefiyle oldukça iddialı bir projeye imza atmıştır. Bu, tüm organizasyonlar için emisyon verilerini sorunsuz bir şekilde bağlanabileceği, değiş-tokuş yapabileceği ve içgörüler elde edebileceği ortak bir çerçeve oluşturacaktır. Şirketlerin karbon ayak izi verilerini paylaştığı "veri alışverişleri" şu anda mevcuttur; ancak genellikle endüstri spesifik olup, veri formatları tutarsızdır. Büyük organizasyonlar genellikle bu veri alışverişlerinin birçoğuna erişmek zorunda kalır, böylece kapsamlı bir şekilde kapsam 3 emisyonlarının tam bir resmini oluşturabilir ve veri tutarlılığı ile uyumluluk sorunlarıyla karşılaşabilirler. İşte bu yüzden PACT bu kadar heyecan vericidir, çünkü bu tüm bu veriyi tek bir yerde bir araya getirmeye çalışmaktadır.

PACT ile Uyumlu Veri 

Avery Dennison'ın atma.io bağlantılı ürün bulutunun, Pathfinder Framework sürüm 2.0 içindeki ilk PACT uyumlu çözüm sağlayıcılardan biri olması memnun edici. atma.io, değer zinciri boyunca ürün seviyesinde kapsam 3 izleme imkanı sağlayarak, tüm paydaşlar arasında güven ve şeffaflık oluşturmayı mümkün kılar. Son iki yılda platform, çeşitli tedarik zincirlerinde 30 milyardan fazla ürün yönetimine yardımcı oldu. PACT uyumlu olmak, atma.io'nun karmaşık tedarik zincirlerinde veri paylaşımını sağlama yeteneğini ifade eder; bu da kapsam 3'ün meydan okumasıyla başa çıkmak için gereken tutarlı ve birbiriyle uyumlu bir şekilde kullanılabilir.

Kapsam 3 ve Digital Product Passports 

Bugün kapsam 3'ü nicelendirmenin zorlukları görünse de, PACT'ın ortaya çıkışı ve veri alışverişlerinin gelecekte bunu çok daha kolay hale getirmesi muhtemeldir. Bu girişimler için büyük bir katalizör, Avrupa Birliği'nde Digital Product Passports tanıtılması olabilir.

Avrupa Komisyonu'nun Döngüsel Ekonomi Eylem Planı, 2027 yılına kadar ana pazarlarda DPP'nin aşamalı olarak tanıtılması için zemin oluşturuyor. İlk etapta, bu durum tekstil ürünleri, endüstriyel ve elektrikli araç bataryaları ve tüketici elektroniğini etkileyecek. Bu, ürünleri son kullanıcılara satan tüm şirketlerin, her bir ürünün içeriğini ve kökenini -karbon ayak izi verileri dahil- tam olarak anlamaları ve bu bilgilerin tüketici tarafından kolayca erişilebilir olmasını sağlamak için tedarikçileriyle daha derin bir anlayış geliştirmeleri gerekeceği anlamına gelir.

İyi haber şu ki, kapsam 3 ve DPP uyumluluğu bir araya gelir. Bu, tüm sektörlerde iş birliğini teşvik edecek ve kapsam 3'e giden yolu bugünkü göründüğünden çok daha kolay hale getirecektir.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)