Enerji

Rosneft CEO'su Dengeli Bir Enerji Geçişini Destekliyor

Küresel iklim krizinde gelişmiş ülkelerin sorumluluğu artarken, Afrika kıtası dünyadaki emisyonların %4’ünden azını üretiyor. Elektrikli araçlar tek başına yeterli olmazken, petrol talebinin 2045’e kadar %20 artması bekleniyor. Bu durum, küresel ısınma mücadelesindeki adaletsizlikleri ve enerji politikalarının aciliyetini vurguluyor.

Rosneft

Rosneft CEO'su Igor Sechin, 27. St. Petersburg Uluslararası Ekonomik Forumu'nda enerji dönüşümünün fosil yakıtların yerini alamadığını ve Batılı ülkelerin politikalarının dengesizlik yarattığını belirtti. Gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarına odaklanılması gerektiğini vurgulayan Sechin, son 200 yılda kümülatif emisyonların %65'inin gelişmiş ülkelerden kaynaklandığını söyledi. Dünyanın en zengin %10'u, tüm CO2 emisyonlarının yarısından sorumludur; Afrika kıtası ise %4'ten azını üretmektedir.

Sechin, elektrikli araçların mucizevi bir çözüm olmadığını ve yüksek sübvansiyon politikalarının bütçe açıklarına yol açtığını ifade etti. Enerji dönüşümü için bakır, nikel, kobalt ve lityum üretiminde büyük artışlar gerektiğini belirten Sechin, bu durumun gelişmekte olan ülkelerde kaynaklar üzerindeki baskıyı artıracağını söyledi.

Sechin'e göre, güvenilir petrol ve gaz kaynakları olmadan enerji eşitsizliğinin üstesinden gelmek imkansızdır. Küresel petrol talebinin 2045'e kadar %20 artması bekleniyor. Bu nedenle, gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçlarına uygun, güvenilir ve emniyetli bir enerji tedariği için yeni bir strateji geliştirilmesi gerekmektedir.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)