Dünyadan Haberler

Plastik Sonrası Bir Gelecekte Ne Olacak?

Plastik sonrası bir geleceğin büyümenin anahtarı olduğunu söyleyen yeni bir rapora göre, plastiğin geri dönüştürülmesi çevresel yükü hafifletmek için bir çözüm değil.

Post Plastic Economy adlı rapor, firmaları rekabet üstünlüğünü korumak ve kârlarını artırmaya devam etmek için plastikten uzaklaşmaya çağırıyor. Plastik sonrası bir geleceğin, benzeri görülmemiş bir büyüme, esneklik ve gelir için kilit öneme sahip olduğu belirtiliyor.

Circular Online'ın haberine göre, önümüzdeki on yıl içinde dünyanın plastikle olan ilişkisinin “tanınmaz” hale geleceği belirtiliyor.

Plastik

2024 yılında plastiği “feci bir insan sağlığı krizi” ve “yoğunlaşan çevresel kargaşa” ile ilişkilendiren kanıtların giderek arttığını belirten rapor, plastiğin geri dönüştürülmesinin “çözüm olmadığını” da ekliyor.

Gazete şöyle diyor: “Bu şekilde devam edemeyiz. Ve bize söylenenin aksine, geri dönüşüm çözüm değil."

"50 yıldır plastiği yeniden kullanmaya çalışıyoruz, ancak şimdiye kadar sadece %9'una ikinci bir hayat verildi. Bunun yerine, geri dönmeli ve kolektif yaratıcı gücümüzü kullanarak nihayet plastik çevrenin ötesinde yenilikler yapmalıyız."

Raporun arkasında PlasticFree, A Plastic Planet ve yaratıcı gelecek ajansı Fashion Snoops yer alıyor.

Yazarlar, markalara doğal alternatifler kullanarak ve yeniden kullanım ve onarım hakkı modellerini dahil ederek benimsemeleri için tasarım stratejileri önermektedir.

Ayrıca, plastik sonrası raporu, işletmelerin bir malzemenin çevresel etkisini anlamak, küresel plastik mevzuatını takip etmek ve kuruluşlarını geleceğe hazırlamak için tüm iddiaların üçüncü taraflarca doğrulanmış verilerle desteklenmesini sağlamak amacıyla tam bir izlenebilirlik sistemine yatırım yapmalarını savunuyor.

PlasticFree ve A Plastic Planet'in kurucu ortağı Sian Sutherland şu yorumda bulundu: "Plastik, ekolojik bozulmaya dayalı bir iş modeli için toksik bir varsayılan haline geldi ve sadece gezegenin sağlığı değil, kendi sağlığımız üzerindeki etkisini de göz ardı ediyor. Ancak bu şekilde olmak zorunda değil.”

"Geçtiğimiz on yılda tüketicilerin değişim talebinde bir artış eğilimi görüldü, yasa koyucular krizle mücadele etmek için giderek daha fazla politika hazırlıyor ve yine de birçok işletme hala al, yap, israf et tutumuna bağlı.”

"Nihayetinde değişim geliyor ve şimdi markalara şu basit soruyu soruyorum: 'Son hareket eden siz mi olmak istiyorsunuz? İşletmeler küresel olarak bir seçimle karşı karşıya; lider olmak, plastik sonrası devrimdeki fırsatları yakalamak ya da geleceğin dinozoru olmak."

Bu yılın başlarında, FMCG ambalaj uzmanlarının %90'ının plastikten uzaklaşmanın çok yavaş gerçekleştiğine inandığı ortaya çıkmıştı.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)