Nasıl Daha Sürdürülebilir Bir İşletme Olunur?

Birleşik Krallık 2050 yılına kadar net sıfır hedefine ulaşacaksa, işletmeler bunun gerçekleşmesinde kilit rol oynayacaktır. Daha sürdürülebilir olmak için gerekli değişiklikleri yapmak zor görünse de pek çok kişinin gözden kaçırdığı basit bir çözüm var: işletmelerin istenmeyen ekipmanlarını hurdaya çıkarmayı veya çöp sahasına göndermeyi bırakması ve bunun yerine ürün yaşam döngülerini uzatması, döngüsel ekonomiye katkıda bulunurken fazla varlıklarda değer bulması gerekiyor. Gerçekten de bu bir kazan-kazan durumudur.

Döngüsel ekonomi uzmanı Ramco tarafından yaptırılan yeni bir araştırma, tamamen çalışır durumdaki ekipmanlarını gereksiz yere hurdaya çıkaran işletmelerin sayısının ne kadar yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Nasıl Daha Sürdürülebilir Bir İşletme Olunur

Araştırma ortaya koyuyor: Her 5 işletmeden 1'i çalışan ekipmanı hurdaya veya çöpe gönderiyor

Bağımsız araştırmacı Censuswide ile birlikte yürütülen araştırma, her 5 işletmeden 1'inin çalışan ekipmanı hurdaya veya atık sahasına gönderdiğini ortaya koyarken, endişe verici bir şekilde bu kuruluşların neredeyse yarısının (%48) bunu düşük çaba gerektiren bir seçenek olduğu için yaptığını gösteriyor. 

Ramco'nun araştırması ayrıca, Birleşik Krallık'ta istenmeyen eşyalarını hurdaya veya atık sahasına gönderen Senior Managers'ın neredeyse üçte birinin (%31) daha sürdürülebilir olmanın kuruluşları için bir öncelik olmadığını söylediğini ortaya koyuyor.

Ramco'nun Kurucusu ve Genel Müdürü Neil Sanderson, işletmelerin şimdi harekete geçmeleri ve istenmeyen ekipmanlarının ömrünü uzatmak için sorumluluk almaları gerektiğini söylüyor: "Bir iklim krizi içindeyiz ve Birleşik Krallık'ta ticari faaliyetler hala çok fazla israfa neden olacak şekilde yürütülüyor. Parlak yeni ekipmanlar heyecan vericidir ancak kullanılmayan ekipmanlar hala çok değerlidir ve dikkat edilirse yeni bir sahiple tam potansiyelini gerçekleştirmeye devam edebilir. Bir şirketin artık işe yaramadığını düşündüğü şey, aslında başkaları için değerli bir varlık olabilir." dedi.

İstenmeyen ekipmanı yeniden kullanmanın faydaları

Yeniden kullanım uzmanı Ramco, 27 yılı aşkın bir süredir değerli varlıkların boşta durmasını önleme, işletmeleri ihtiyaç fazlası varlıklarının değerini görmeye teşvik etme ve ürün yaşam döngülerini uzatma misyonunu sürdürmektedir.

İstenmeyen ürünlere ikinci bir hayat vermek, işletmelerin sadece değerli depolama alanından tasarruf etmelerine ve finansal getiri elde etmelerine yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda emisyonları da azaltıyor.

Neil şöyle açıklıyor: "Son yıllarda gelişen bir ikinci el pazarı gördük ve bu yavaşlama belirtisi göstermiyor. Müşterilerimiz araç, tesis ve makinelerden spor salonu ekipmanlarına ve forkliftlere kadar her şeyi satın alıyor. İş yapmanın maliyeti artmaya devam ederken, şimdi ihtiyaç fazlası varlıkları satmak için harika bir zaman."

Dışarı giden ekipmanlar çok değerlidir

Neil, kariyerinin başında birkaç yıl imalat sektöründe çalıştı ve yeni ekipmanların yapımında nelerin harcandığını çok iyi biliyor: "Ham maddeler, enerji ve iş gücü; tüm bu değer kıymetlidir ve mümkün olduğunca uzun süre korunması gerektiğine inanıyoruz. Elbette kuruluşların tesislerini güncel tutmaları veya daha verimli teknolojiler getirmeleri gerekiyor ancak giden ekipman hala potansiyele sahip ve değerli." dedi. 

İşletmelerin yaklaşık %70'i çalışan ekipmanlarının boşta durduğunu söylerken, gerçekleşmesi gereken bir zihniyet değişimi var. Neil şöyle diyor: "Bu varlıkların hurdaya veya çöplüğe gitmemesini, bunun yerine ürün yaşam döngülerini tamamlamak üzere yeniden kullanıma sokulmasını sağlamalıyız."

İhtiyaç fazlası ürünlerde değer bulma nereden başlamalı

Böyle bir değişiklik ilk başta ürkütücü gelebilir ancak aslında uygulaması çok basittir ve işiniz üzerinde muazzam bir etkisi olacaktır. Başlangıç olarak yeniden kullanım uzmanı Ramco, giden ekipmanın sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesinden sorumlu olacak birinin atanmasını önermektedir. Bu görevin işletme içinde tek bir kişiye veya ekibe verilmesi, hesap verebilirliğin sağlanmasına yardımcı olabilir. Bu kişiyi ya da ekibi atadıktan sonra Ramco, artık kullanılmayan varlıkların bir envanterinin çıkarılmasını öneriyor, böylece hangi ögelerin yeniden kullanıma alınabileceğini gözden geçirebilecekler. 

Neil şu sonuca varıyor: "Kuruluşların döngüsel ekonomiyi benimsemesi ve sunduğu iş potansiyelini görmesi gerekiyor. İşletmeler yalnızca gezegene olumlu katkıda bulunarak Birleşik Krallık'ın Net Sıfır hedefine ulaşmasına destek olmakla kalmaz, aynı zamanda şimdiye kadar göz ardı edilmiş olabilecek fazla varlıklarında da değer bulabilirler. Gelin israfı sonsuza dek sona erdirmeye yardımcı olalım."Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)