Kantar'ı Kim Önemsiyor? Kim Ne Yapar? 2023 Sürdürülebilirlik Araştırması

Bu çalışmanın son beş yılı boyunca eko-bilinçli tüketicilerin yolunu izlemek ilginç bir yolculuk oldu. Moda sözcüklerin ötesinde, sürdürülebilirliğin manzarası değişiyor. Bazıları belirgin, bazıları daha az belirgin olan önemli değişiklikler görüyoruz. Ancak hikaye, araştırmanın daha sürdürülebilir bir yarın için geniş bir umut olduğunu gösterdiği şeye doğru ilerlerken farklı tüketiciler ve ülkeler için farklı şekilde gelişiyor. 

Bu yılın en önemli sonucu açık: Bilinçli tüketimin öncüleri olan Eco-Actives bir kez daha yükselişte. Bunlar 456 milyar dolar değerinde bir grup. 2022'de yaşanan düşüş, alışkanlıkların tamamen tersine dönmesinden ziyade bir kesinti olabilir ve bu hareketin kalıcı doğasının habercisi olabilir. Ayrıca, birçok insanın gıda ve su dahil olmak üzere tüm evsel atıklarının bilincinde olduğunu tespit edildi.

Greenwashing algısından kaçınmak için markalar, tüketiciye tüm değer değişimi ve şirketin (markanın) bu değer değişimine nasıl katkıda bulunduğu hakkında çok kapsamlı bir iletişim kurmaya odaklanmalıdır.

1.Açık ve şeffaf olun. Markalar gerçekleştirdikleri eylemler hakkında açık bir şekilde iletişim kurmalı, belirli hedefleri ana hatlarıyla belirtmeli ve bu hedeflere doğru nasıl ilerlediklerini düzenli olarak paylaşmalıdır.

2. Tüketicilerin sürdürülebilir davranışı normalleştirmesine yardımcı olmak için iletişiminize odaklanmalı. 

3. Hikaye anlatımınızı gerçeklere ve verilere dayandırmalı ve çevresel ve sosyal iddialarınızı her zaman kanıtlamalısınız.

4.Kategorinizdeki tüketiciler için daha uygun olan alanlara odaklanın. Tüketiciler kategoriye bağlı olarak farklı davranışlara öncelik verir, bu nedenle tüketicilerin sektörünüzde ne talep ettiğini anlamak ve markanızın amacını tüketicilerin beklentileriyle harmanlayan sürdürülebilir bir kurumsal strateji belirlemek markanız için önemlidir.

5. Marka/kurumsal stratejinizi sürdürülebilirlik stratejinizle uyumlu hale getirin. Sürdürülebilirlik tüm işletmenin bir parçası olmalıdır.

6.Doğru ölçüm yapın ve şirket yöneticilerinizi üzerinde anlaşmaya varılan KPI'lara ulaşma konusunda sorumlu kılın. Şeffaf olmaktan, ilerlemeyi ve ilerlememeyi, bundan sonra ne yapacağınıza dair net eylem planlarıyla birlikte iletmekten korkmayın.

Sürdürülebilirlik Araştırması

Kantar'ın WCWD araştırmasının son beş yılında, çevreye ve tüketiciler ile ürünler arasındaki ilişkiye dair anlayışınızda derin değişimler yaşandı. Ayrıca yeni bir modelin ortaya çıktığını görüyoruz: Gezegenimiz için FMCG üreticilerinden ziyade hükümetlere yönelen insanların sayısında artış var.

Tüketiciler daha sürdürülebilir davranışlar sergilemeye hazırdır ancak hükümetlerin ve markaların harekete geçerek değer açığını kapatmalarına yardımcı olmalarını beklemektedir: daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı yaşama arzuları (insanların %93'ü) ile gerçek davranışları (insanların yalnızca %13'ü davranışlarını aktif olarak değiştirmektedir) arasındaki fark.

Sürdürülebilirlik, gezegenimiz ve insanlarımız için yapılması gereken doğru şeydir. Doğru yapıldığı takdirde sürdürülebilirliğin marka değerine katkıda bulunduğu da açıktır. 2023 Kantar Global BrandZ top 100, Sürdürülebilirliğin sıralamadaki ilk 100 markaya 193 milyar $ katkıda bulunduğunu ve kurumsal itibarın en önemli itici gücü olmaya devam ettiğini göstermektedir: sağlam bir sürdürülebilirlik stratejisine sahip markalar 2023 yılında %31 oranında büyümüştür.  2024 yılında da bu trendin tüketicilerin zihninde ön planda olması bekleniyor.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)