Bankacılık & Sigorta

İş Bankası, 915 Milyon Dolarlık Sürdürülebilirlik Bağlantılı Sendikasyon Kredisi Aldı

Türkiye İş Bankası, 411 milyon Euro ve 465 milyon ABD Doları tutarındaki 367 gün vadeli sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisini imzaladı. Bu, yılın ikinci yarısında gerçekleşen en yüksek tutarlı sendikasyon kredisi işlemi oldu.

İş Bankası Sendikasyon Kredisi

Emirates NBD Capital Limited, Standard Chartered Bank, First Abu Dhabi Bank PJSC, The Commercial Bank (P.S.Q.C.) koordinatör; Sumitomo Mitsui Banking Corporation, ING Bank N.V., Mashreqbank psc ve Standard Chartered Bank sürdürülebilirlik koordinatörü; Emirates NBD Bank (P.J.S.C) ise ajan banka olarak görev aldı.

Toplam 44 bankanın katılımıyla, Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya'daki 23 ülkeden temin edilen sendikasyon kredisinin en yüksek tutarlı bölümünün toplam maliyeti Euro diliminde Euribor + %3,25, ABD Doları diliminde ise SOFR + %3,50 oldu.

İş Bankası, küçük ve orta ölçekteki kadın girişimcilere nakdi kredi ve depremden etkilenen 11 şehirdeki bireylere tüketici kredileri sağlamak amacıyla sürdürülebilirlik performans kriterlerini belirledi.

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, uluslararası piyasalardan sağlanan kredinin, ülkelerine ve bankalarına duyulan güvenin somut bir göstergesi olduğunu belirtti. Aran, bankanın sosyal sorumluluklarına ve sürdürülebilirlik hedeflerine olan kararlılığını vurgulayarak, yılın başından beri sağlanan sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredilerinin toplamının 1,5 milyar USD'yi aştığını söyledi.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı ve Sürdürülebilirlik Lideri Gamze Yalçın, kredinin, deprem felaketinin etkilerini iyileştirmeye kalıcı katkı sağlamayı amaçladığını belirtti. Ayrıca, kadınların ekonomideki rolünü artırmaya yönelik çabalarını vurgulayarak, müşterilerinin dış ticaret işlemlerine destek vermeyi ve toplumsal etkilerini artırmayı sürdüreceklerini ifade etti.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)