İklim Krizi ve Sürdürülebilirlik: Sigorta Şirketlerinin Rolü

İklim kriziyle mücadele etmek, şirketlerin ve finans kuruluşlarının ulaşabilecekleri her türlü değişim yaratma kolunu kullanmalarını gerektiriyor. Ancak tüm kaldıraçlar havadan karbon ve su yakalamak ya da milyarlarca dolarlık fon toplamak kadar parlak değil. Bir şirketin sigorta sağlayıcısı seçimi gibi bazıları, idari maliyetler olarak gizlenmiş etkili çözümleri ortaya çıkarır.

Fosil yakıt gelişimini sigortalamayı durdurmayı taahhüt eden sigorta şirketlerini ödüllendirmek için piyasa gücü ivmesi oluşturmak, temiz ekonomiye geçişi hızlandırmanın gözden kaçan ve daha az külfetli bir yoludur. Fosil yakıt çıkarma ve kullanımının küresel CO2 emisyonlarının birincil kaynağı olduğu düşünüldüğünde, bir şirketin sigortacı seçimi iklim etkisi açısından önemlidir. International Energy Agency, iklim döngüsünü kırmak için yeni fosil yakıt gelişiminin sona ermesi gerektiğini ve gelişimin finansman olmadan gerçekleşemeyeceğini, bunun da sigorta olmadan mümkün olamayacağını vurgulamıştır.

Finansal ayak izlerine daha fazla odaklanma

Kapsam 3 çatısı altında yer alan finanse edilen emisyonlar, finans kuruluşlarının emisyonlarının ezici çoğunluğunu oluşturmaktadır. Örneğin BlackRock yarın tüm ofislerini kapatabilir ve tüm çalışanlarının seyahatlerini iptal edebilir ve atmosfer açısından bakıldığında bunun etkisi neredeyse sıfır olacaktır.

Bu nedenle, finans sektörü bir süredir bu emisyon kategorisini yakalama yolundadır. Örneğin, Sustainable Fitch'in veri tabanındaki bankaların yüzde 80'i Kapsam 3 emisyonlarını zaten raporlamaktadır. Ancak finansal olmayan şirketlerdeki sürdürülebilirlik liderleri için, kurumsal nakit rezervleri, 401(k) yatırımları ve sigorta primlerini içeren finansal karbon ayak izleri daha yeni bir alan oluşturmaktadır.

Sürdürülebilirlik yolculuğunda birçok şirketten daha ileride olan Seventh Generation'ın baş etki sorumlusu Ashley Orgain, "Kapsam 3'e odaklanan uygulayıcılar için... bunu dikkate alacak şekilde sosyalleştirilmedik.” dedi.

Premiums for the Planet CEO'su Brad Stevenson'ın söylediğine göre, pek çok uygulayıcı "Sigortaya harcamak zorunda olduğunuz paranın, iklim eylemiyle uyumlu bir misyona sahip bir marka varlığına dönüştüğü bir işin parçası olmanın maddi olmayan faydalarını" zaten anlıyor. 2022 yılında başlatılan Premiums for the Planet, sigortacılıkta iklim eylemini genişletmek için sigorta alıcılarının kolektif harcamalarını, etkilerini ve seslerini bir araya getirmek için çalışıyor.

Sigorta üzerine bir görüşme gerçekleştirmek

Sigortacılar öncelikle toplumun risk yöneticileridir ve bu nedenle iklim çöküşünü aktif bir şekilde önlemek ve düşük karbon ekonomisine geçişi sağlamak için sorumluluk almalıdır. İster genel sorumluluk, ister mal ve kaza, ister araç veya hayat sigortası olsun, ticari sigortacılar küresel olarak en büyük ikinci kurumsal yatırımcı kategorisini oluşturmaktadır. Örneğin, Birleşmiş Milletler tarafından kurulan Net Zero Asset Owner Alliance'ın yarısından fazlasını sigorta şirketleri oluşturmaktadır.

Fakat portföylerini düzeltmek isteyen sigortacılar, Amerika Birleşik Devletleri'nde iklim girişimleri konusunda Cumhuriyetçilerin öncülüğünde bir geri adımla karşılaştılar. Sigortacılık portföylerini 2050 yılına kadar net sıfır emisyona geçiren bir grup sigortacı ve reasürörden oluşan, BM liderliğindeki Net Zero Insurance Alliance, 23 eyalet başsavcısının, sigorta sözleşmesini imzalayan sekiz kurucu imzacıdan beşi de dahil olmak üzere yedi üyesinden ayrıldığını belirtti. İttifakın hedefleri ve gereksinimleri anti-terörist yasalarını ihlal edebilir.

Bununla birlikte finanse edilen emisyon etkilerini azaltmak isteyen şirketler için bir sigorta sağlayıcısı seçmek giderek daha önemli hale gelecektir. Alışılagelmiş işlerin değiştirilmesi, iklim konusundaki ilerlemeyi hızlandırmak için işin en "olağan" kısımlarından yararlanılmasını gerektirmektedir. Stevenson, "Hiçbir maliyeti yok, ek enerji, kesinti veya fedakarlık gerektirmiyor. Sigorta sürdürülebilirliği fırsatına devamlı, yönlendirilmiş, stratejik ve kolektif bir eylemle yaklaşıyoruz. Statükoyu kırmanın tek yolu bu." dedi.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)