Dünyadan Haberler

İklim Hedeflerine Ulaşmak İçin Karbon Giderimi Şart

Karbon Giderimi

Yeni bir rapor, dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin, dünya iklim hedeflerine ulaşmak için karbondioksit giderme talebini artıracak yeni politikalar uygulamaya koyması gerektiğini söylüyor.

İlk kez Reuters tarafından yayınlanan yıllık Karbondioksit Giderim Durumu raporuna göre, hükümetlerin daha fazla ağaç dikmesi ve atmosferden her yıl uzaklaştırılan CO2 miktarını dört katına çıkaracak yeni teknolojileri uygulamaya koyması gerekiyor.

Karbondioksit giderimi (CDR), havadaki karbondioksiti yakalayan ve yeniden ağaçlandırma gibi depolayan teknikler için kullanılan bir genel terimdir.

Şu anda CDR her yıl yaklaşık iki milyar metrik ton CO2'yi atmosferden uzaklaştırmaktadır. Rapora göre, sıcaklık artışlarının kilit eşik olan 1.5 santigrat derecenin altında tutulması için bu miktarın yedi ila dokuz milyar tona çıkması gerekiyor.

Wisconsin-Madison Üniversitesi profesörü ve raporun ortak yazarlarından Gregory Nemet, “Küresel net sera gazı emisyonları 2022 yılında yılda yaklaşık 55 milyar tondu ve emisyonlar atmosferde birikiyor, bu nedenle her yıl, her eylem önemlidir.” dedi.

Nemet, "Teknolojiyi doğrudan destekleyen pek çok politika görüyoruz. Ancak şu ana kadar gerçekten kaçırdığımız şey, hükümet kaynaklı piyasalar ve karbondioksit giderimine yönelik talep.” dedi.

Geçtiğimiz ay, kaynak yönetimi firması Veolia'nın, gelişmiş kaya ayrışması ile karbondioksiti iklimden uzaklaştırma sürecini hızlandırmak için enzimler kullanarak dünyada bir ilk olan bir deneme yürüttüğü ortaya çıktı.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)