İklim Değişikliği Sıcak Hava Dalgalarının Uzun Sürmesine Sebep Oldu

İklim bilimciler, küresel ısınmanın dünya genelinde sıcak hava dalgalarının etkisini tam olarak nasıl etkilediği konusunda daha fazla bilgi edindi.

Yeni bir araştırmaya göre, iklim değişikliği dev sıcak hava dalgalarının dünya genelinde daha yavaş ilerlemesine neden oluyor ve bu dalgalar daha geniş alanlarda daha yüksek sıcaklıklarla daha fazla insanı daha uzun süre kavuruyor.

Cuma günkü Science Advances dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, 1979'dan bu yana küresel sıcak hava dalgaları yüzde 20 daha yavaş ilerliyor - yani daha fazla insan daha uzun süre sıcakta kalıyor - ve yüzde 67 daha sık yaşanıyor.

Bilim insanları ayrıca sıcak hava dalgalarındaki en yüksek sıcaklıkların 40 yıl öncesine göre daha yüksek olduğunu ve ısı kubbesi altındaki alanın daha geniş olduğunu tespit etti.

Araştırmalar daha önce de sıcak hava dalgalarının kötüleştiğini göstermişti; ancak bu çalışma daha kapsamlı ve sadece sıcaklık ve bölgeye odaklanmıyor.

Sıcak Hava Dalgaları

Utah Eyalet Üniversitesi'nden iklim bilimciler Wei Zhang ve Princeton Üniversitesi'nden Gabriel Lau tarafından ortaklaşa kaleme alınan rapor, yüksek ısının ne kadar sürdüğüne ve kıtalar arasında nasıl yayıldığına da odaklanıyor.

Çalışma, sıcak hava dalgası davranışındaki değişim hakkında tam olarak ne keşfetti?

Araştırmaya göre, 1979-1983 yılları arasında küresel sıcak hava dalgaları ortalama sekiz gün sürerken, 2016-2020 yılları arasında bu süre 12 güne çıktı.

Araştırmaya göre, Avrasya özellikle daha uzun süren sıcak hava dalgalarından daha fazla etkilendi. Isı dalgaları en çok Afrika'da yavaşlarken, Kuzey Amerika ve Avustralya sıcaklık ve alanı ölçen genel şiddette en büyük artışları gördü.

Tıpkı bir fırında olduğu gibi, ısı ne kadar uzun sürerse, bir şey o kadar çok pişer. Araştırmacılar, bu durumda söz konusu olanın insanlar olduğunu belirtiyor.

Ekip, bu değişimin kömür, petrol ve doğal gazın yakılmasıyla ortaya çıkan ısı tutucu emisyonlardan kaynaklandığını gösteren bilgisayar simülasyonları gerçekleştirdi. Çalışma, sera gazı emisyonlarının olmadığı bir dünyayı simüle ederek iklim değişikliğinin parmak izini buldu ve bunun son 45 yılda gözlemlenen artan sıcak hava dalgalarını üretemeyeceği sonucuna vardı.

Ayrıca ısı dalgalarını yayan hava modellerindeki değişiklikleri de inceledi. Jet akımı gibi hava sistemlerini hareket ettiren atmosferik dalgalar zayıflıyor, bu nedenle ısı dalgalarını tüm kıtalarda olmasa da çoğu kıtada batıdan doğuya o kadar hızlı hareket etmiyorlar.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)