Her Beş KOBİ'den Yalnızca Biri Sürdürülebilir Teknolojiye Yatırım Yapıyor

Önde gelen enerji şirketi ScottishPower tarafından yaptırılan YouGov araştırması, ülkedeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) yalnızca beşte birinin (%20) güneş panelleri, batarya depolama, ısı pompaları ve elektrikli araç şarj noktaları gibi yeşil enerji çözümlerine yatırım yaptığını ortaya koymuştur.

Üst düzey karar vericilerle yapılan anket, bazı KOBİ'lerin sürdürülebilir teknolojiye yatırım yapma niyetinde olduğunu ortaya koyarken, %23'ü önümüzdeki beş yıl için sürdürülebilirlik hedefleri olduğunu veya mevcut Birleşik Krallık Hükümeti hedefleri doğrultusunda 2050 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmak için çalıştıklarını doğruladı.

Sürdürülebilir Teknoloji

KOBİ'lerin net sıfıra ulaşması için artan ihtiyaca rağmen, bulgular yeşil enerji çözümlerine yatırım yapmayan her on işletme liderinden birinin bilgi eksikliği olduğunu ve bunun karbon ayak izlerini azaltmak için adım atmalarının önünde bir engel olduğunu düşündüğünü vurgulamaktadır. Üçte birinden fazlası (%34), yüksek maliyetin işletmelerinin yeşil enerji çözümlerini benimsemesini engellediğini belirtiyor.

ScottishPower, bu araştırmanın ışığında, yeşil çözümlerin kullanılmasının işletmelerin karbon emisyonlarını azaltmalarına ve mali durumlarını iyileştirmelerine nasıl yardımcı olabileceğine dair yeni tavsiyeler hazırladı. ScottishPower, %100 yenilenebilir elektrik üreten ilk büyük Birleşik Krallık enerji şirketidir ve yeni kılavuz aracılığıyla İngiltere'nin 5,5 milyon KOBİ'sinin karbonsuzlaşmasını desteklemek için çalışmaktadır.

ScottishPower Satış ve Pazarlama Direktörü Mark Bowen şunları söyledi: "Bu yeni araştırma, net sıfır enerji elde etmek isteyen KOBİ'lerin karşılaştığı zorluklara dikkat çekiyor; ancak rehberimiz sayesinde iş dünyası liderlerinin yeşil enerji çözümlerini benimseyerek var olan fırsatları yakalayabileceklerini umuyoruz. İşletmelerin karbonsuzlaşmasına yardımcı olmak ve fosil yakıtlardan düşük karbonlu bir geleceğe geçişlerini desteklemek istiyoruz. İşletme liderlerinin enerji kullanımını kontrol altına almalarına yardımcı olacak kısa vadeli kazanımlardan net sıfıra giden yolculuklarını hızlandıracak uzun vadeli çözümlere kadar, yeni kılavuz işletmelerin doğru seçimleri yapmalarına destek olmaya odaklanmıştır."

Yeşil teknolojinin avantajlarından yararlanan küçük işletmelerden biri de Glasgow merkezli gıda toptancısı Lomond Foods. Geçtiğimiz ay ScottishPower, Glasgow'daki genel merkezine 270 güneş paneli kurma projesini tamamlayarak Lomond Foods'un 2025 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşma hedefini hızlandırdı. Daha önce kullanılmayan çatı alanına güneş panelleri kurarak, bu yükseltme Lomond Foods'a kendi elektriğini üretme kabiliyeti kazandırıyor, bu da işletmenin ulusal şebekeden ithal edilen enerjiye daha az bağımlı olduğu anlamına geliyor.

Bu arada bu yaz ScottishPower, halka açık şarj noktalarından oluşan yeni bir elektrikli turist yolu oluşturmak için ülke genelindeki turistik mekanlarla birlikte çalışmayı planladığını duyurdu. Yeşil enerji firmasının Whitelee Windfarm'ının yanı sıra, Birleşik Krallık'ın önde gelen turistik merkezlerinden biri olan Glasgow Science Centre da bu yola katıldı ve yeşil enerji çözümlerinin faydalarından yararlanmaya başladı.

Glasgow Science Centre Temmuz ayında önemli bir kilometre taşına ulaştı ve önde gelen turistik merkezin ziyaretçileri tarafından 25.000'den fazla elektrikli araç kilometresi şarj edildi. 2021'deki COP26 öncesinde elektrikli araç şarj cihazlarını kurmak için ScottishPower ile ortaklık kuran şarj cihazları, konferansın kalıcı bir mirası olarak Glasgow turistik merkezini ziyaret eden halkın kullanımına açık kaldı.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)