Finansman Alanındaki 'Büyük Açığın' Acilen Giderilmesi Gerekiyor

BM İklim Değişikliği Konferansı'nın yaklaşımını öngören yeni bir rapor, 2050 yılına kadar net sıfır hedeflerine ulaşabilmek için karbonsuzlaştırma teknolojisine yapılan küresel yatırımın en az on kat artması gerektiğini ortaya koymuştur. Buna hidrojen bazlı yakıtlar, karbon yakalama ve biyoenerji gibi en yeni yeşil teknolojiler de dahildir. Bu tür erken aşama inovasyonların küresel olarak ve uygun altyapı ile yaygınlaştırılması için acil finansman gerekmektedir.

Finansman

Dünya Ekonomik Forumu ve Oliver Wyman tarafından yayınlanan How to Finance Industry Net-Zero raporu, bankalar, sigortacılar ve kamu sektörü de dahil olmak üzere 50'den fazla finans kuruluşunun verilerini derlemektedir. Rapora göre, kamu ve özel sermayenin birleştirilmesinin yanı sıra hedeflenen kamu müdahalesi, karbonsuzlaştırmayı teşvik eden aktif iş birliği projeleri yoluyla sermayenin yeşil, en son teknolojilere yönlendirilmesinde çok önemlidir.

Dünya Ekonomik Forumu Sürdürülebilir Finans ve Yatırım Başkanı Derek Baraldi, "Önümüzdeki zorluk önemli, ancak aşılamaz değil. Düşünceli bir şekilde yürütüldüğü takdirde, finansmanın çığır açan teknolojiler için seferber edilmesi muazzam bir yatırım fırsatı sunmaktadır. Bu çalışma, özel ve kamu sermaye sağlayıcıları arasında özenli bir ortaklık ve iş birliği için sektörde gerçek bir istek olduğunu ortaya koymuştur." dedi. Bulgularla tanımlanan yeşil yatırım açığı, evrensel küresel destek sağlanana kadar karbonsuzlaştırma projelerinin etkin bir şekilde sınırlı olduğunu göstermektedir.

Oliver Wyman Yönetici Ortağı ve Küresel Sektörler Başkanı Ted Moynihan, "Kuruluşlar net sıfıra geçişi finanse etmek için iddialı taahhütler açıkladılar ancak bugüne kadar kaydedilen ilerleme yeterli değil. 2030'dan 2050'ye kadar hedeflerimize ulaşmak için kesinlikle kritik öneme sahip olacak erken aşama dekarbonizasyon teknolojilerinin finansmanında büyük bir boşluk var. Daha fazla araştırma atılımının gelmesiyle birlikte, artık sermayenin karbonsuzlaştırma teknolojilerine doğru harekete geçirilmesini hızlandırmak için hayati bir andayız." dedi.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)