ESG İşini Almak İçin Ne Gerekir?

Özel sermaye devi Apollo'nun Sürdürülebilirlik Müdürü Dave Stangis, bir yıl önce kendisine her gün iş arayanlar tarafından sorular sorulduğunu söylemişti: "ESG'ye nasıl girebilirim?" Bu geçtiğimiz ay çokça karşılaştığımız bir soru. Eğer kariyerinizin başındaysanız, bu soruyu siz de soruyor olabilirsiniz.

Birçok sektör ve endüstride "ESG işleri" mevcut olsa da finans sektörü ESG çalışanları, yoğun siyasi baskıların yaşandığı bir döneme rağmen, temel maaşlarının ESG rolü olmayan meslektaşlarına göre yaklaşık yüzde 38 daha fazla arttığını gördü. ESG alanında yetenek savaşının ilk mücadeleleri büyük ölçüde sonuçlandı. Peki bu "mükemmele yakın" iş piyasasında, finans sektöründe ESG işi arayan biri olarak ne düşünmelisiniz?

Altın bileti unutmak

ESG İşi

Geçen yıl Apollo's Stangis ile yapılan görüşmelerden çıkan sonuç, ne yazık ki giriş için altın bir bilet olmadığı yönündeydi. Aradan bir yıl geçmesine rağmen o bilet henüz basılmadı. ESG yeteneklerini belirlemek için yatırım alanındaki müşterilerle çalışan bir işe alım uzmanı olan Diana Retana, ESG rollerini doldurmak isteyen şirketlerin hala çok sık "ya rolden yeni ayrılan kişiyi ya da tek boynuzlu bir atı tanımladığını" söyledi. Ne yazık ki hiçbir ESG diploması, kursu veya sertifikası bir iş arayana kurumsal bilgi aşılayamaz veya onu tek boynuzlu bir ata dönüştüremez.

Paradoksal olarak bir ESG işi arıyorsanız, bir ESG işi aramak için doğru rol olmayabilir. Deutsche Bank'ta ESG danışmanlığı alanında çalışan ve bu yılın GreenBiz 30 Yaş Altı 30 onur adaylarından biri olan Shrinal Sheth, şu anki rolüne giden yolu ve bu yolu izlemeyi uman diğer kişilere vereceği tavsiyeleri anlattı.

Sheth, "Ben şahsen insanların en azından 'yeşil olmayan bir işte' bir veya iki yıl çalışmasını tavsiye ediyorum. Bence [ESG] işleri giderek daha da uzmanlaşacak ama insanların operasyonel deneyim üzerine inşa edilmiş en az bir ek beceri setine sahip olmalarını öneriyorum." dedi. 

Operasyonel uzmanlık ve bağlantılarla ilgili

Kariyer arayışında olanlarla sohbet edebilen iklim profesyonellerinden oluşan bir topluluk olan #OpenDoorClimate'in kurucusu Daniel Hill, finans ve yatırım firmalarındaki ESG rolleri için en çok aranan becerilerin ESG raporlama ve açıklama çerçeveleri hakkında sağlam bir bilgi ve bu çerçevelerin topladığı verileri yorumlama ve kullanma becerisi olduğunu söyledi. Bu gözlem, önceki operasyonel deneyimin değerini bir kez daha ortaya koymaktadır. Verileri toplama, izleme, anlamlandırma ve sonuçlarını iletme becerisi, ESG iş arayanının "yeşil olmayan iş" deneyiminden beraberinde getirmesi gereken bir beceridir.

Operasyonel deneyiminiz varsa ancak profesyonel sürdürülebilirlik iş balonunu söndürmekte zorlanıyorsanız ne yapmalısınız?

Hill'in de dediği gibi, "Topluluk, yeni bir alanda yolunuzu bulmaya çalışırken ağınız yoksa sahip olabileceğiniz en iyi kaynaktır." Work on Climate ve Terra.do gibi topluluklar aracılığıyla büyüyen destek ağları, etkinlikler, iş panoları ve daha fazlası aracılığıyla iş arayanlar için anında sürdürülebilirlik odaklı ağlar sunuyor. Kahve eşliğinde hızlı bir sohbet - sanal bir sohbet bile olsa - düşündüğünüzden daha uzun bir yol kat etmenizi sağlayabilir. Nereden başlamalı peki? Sohbet etmeye istekli ve hazır olan #OpenDoorClimate'in küratörlüğünü yaptığı iklim profesyonelleri rehberine göz atılabilir.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)