CDP, Şeffaflık ve İklim Performansında 'A Listesi' Şehirlerini Sıralıyor

Geçtiğimiz hafta dünyanın önde gelen çevresel açıklama platformu tarafından puanlanan 10 kentsel alandan birinden fazlası mümkün olan en yüksek "A" derecesini alarak önde gelen şehirlerin iklim eylemini faaliyetlerine nasıl dahil ettiklerini vurguladı. CDP platformu aracılığıyla raporlama yapan ve altıncı yıllık Cities A List'te sıralanan 939 şehirden 119'u, 2023 için çevresel eylem ve şeffaflık konusunda lider olarak gösterildi - en üst sıradaki yetkililer, A Listesi dışındaki şehirlere göre dört kata kadar daha fazla azaltma ve uyum eylemine sahip.

CDP'nin analizi ayrıca, Norveç'teki Trondheim, Ekvador'un başkenti Quito ve San Francisco gibi bazı şehirlerde yenilenebilir enerji kullanımının arttığını ve yenilenebilir enerjinin elektrik tüketimlerinin büyük çoğunluğunu karşıladığını bildirmiştir. ABD, Los Angeles'tan Philadelphia'ya kadar 35 kent merkezinin yer aldığı listede en fazla "A Listesi" kentine sahip ülke olurken, Birleşik Krallık'ta da en yüksek dereceyi alan kentlerin sayısı 2022'de 19'dan 2023'te 26'ya yükseldi. Birmingham, Brighton & Hove ve Cambridge ilk kez listede Londra, Manchester, York ve Sunderland gibi şehirlere katıldı.

CDP A Listesi

'A Listesi' şehirleri arasında en büyük paya sahip olan Avrupa'yı Kuzey Amerika izlerken, bu yılki rapor Küresel Güney'deki şehirlerin de önemli ilerlemeler kaydettiğini ortaya koydu. CDP'ye göre, İstanbul, Cakarta, Bogota ve Vietnam'daki Can Tho'nun ilk "A" notunu aldığı bu yıl, şehirlerin yüzde 40'ı, yani 47'si listede ilk kez yer aldı. Ayrıca Brezilya, Kolombiya, Filipinler ve Türkiye bugüne kadarki en yüksek "A" notunu alan şehirler oldu. Bu ilerleme, CDP'nin son verilerine göre şehirlerin yüzde 80'inin sıcak hava dalgaları ve seller gibi iklim tehlikeleriyle karşı karşıya olduğunu ve yüzde 70'inin önümüzdeki yıllarda bu tehlikelerin daha da yoğunlaşmasını beklediğini ortaya koymasının ardından geldi.

CDP şehirler, eyaletler ve bölgeler direktörü Maia Kutner, 2023'ün yüzyıllardır süregelen iklim rekorlarının kırılmakla kalmayıp yerle bir edildiği bir yıl olarak hatırlanacağını ifade etti. "Dünyanın dört bir yanındaki şehirler, sıcak hava dalgalarından sellere kadar bu yıl yaşanan iklim felaketlerinin tüm şiddetini hissederken, pek çoğunun somut eylemlerle iklim değişikliğiyle mücadelede örnek teşkil etmesi olumlu bir gelişme." dedi. "Bugün, Lima'dan Londra'ya, etkili eylemleriyle küresel iklim liderleri haline gelen 119 şehri kutlamaktan mutluluk duyuyoruz. Daha da cesaret verici olanı, Küresel Güney de dahil olmak üzere pek çok kentin CDP'nin A Listesi'nde ilk kez yer alıyor olması, ciddi iklim eylemlerinin artık dünya kentlerinin pek çoğu için ana akım haline geldiğini gösteriyor."

Birçok kişinin somut eylemlerle iklim değişikliğiyle mücadelede örnek teşkil etmesi olumludur. Ancak Kutner, net sıfır geçişini hızlandırmak ve bölgelerini artan iklim etkilerine hazırlamak için şehir liderlerinin daha fazla eylemde bulunması gerektiği konusunda uyardı. "Yine de rehavete kapılmanın zamanı değil." dedi. "Çevresel verileri raporlamayan kentler şeffaflıklarını artırmalı, çok daha fazlası ise net sıfıra ulaşma çabalarını hızlandırmalı ve başta en savunmasız olanlar olmak üzere herkes için daha sürdürülebilir bir gelecek yaratmalıdır."

CDP, iklimin hafifletilmesi ve adaptasyonuna yönelik bir dizi kentsel inovasyon örneği arasında, ısı stresi ve sel etkilerine karşı en savunmasız bölgeleri belirlemek için oluşturulan Londra'nın "Square Mile" dijital ikizi gibi Birleşik Krallık merkezli önlemleri işaret etti. Ayrıca Sunderland'deki yetkililerin yerel biyoçeşitliliği artırmak için şehir genelinde 90 otobüs durağına nasıl yaşayan çatılar kurduklarını da vurguladı. " Bee Bus Stops" (Arı Otobüs Durakları) olarak adlandırılan bu çatılar, geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmış durakların üzerine oturuyor ve arılar ile diğer tozlayıcıları desteklemek için yerli kır çiçeği türlerinden oluşan bir karışımla ekiliyor.

Yaşayan çatılar ayrıca "kentsel ısı adalarının" etkilerine karşı koymak için doğal soğutma sağlamaya yardımcı olur, selleri hafifletmek için yağmur suyunu emer ve havadaki ince toz parçacıklarını filtreler.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)