Çalışanların Sesi Şirkette İklim Eylemini Yönlendirmeye Destek Olabilir

Şirketinizde iklim eylemini ilerletmek için yenilenebilir bir güç kaynağı var: çalışanlarınız. Kite Insights'a göre, her 10 çalışandan 8'i işlerinde iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye hazır ve istekli ve yüzde 45'i daha da ileri gitmeye ve kendi ekipleri ve fonksiyonları içinde iklim eyleminin öncüleri olmaya hazır. Yönetim de onları dinliyor gibi görünüyor: Deloitte, 2023 CxO Sürdürülebilirlik Raporu'nda C-suite yöneticilerin yarısından fazlasının, çalışanların iklim konusundaki aktivizminin, kuruluşlarının geçtiğimiz yıl sürdürülebilirlik eylemlerini artırmasına yol açtığını; yüzde 24'ünün ise "önemli" bir artışa yol açtığını söyledi.

İklim değişikliği günlük yaşamlarının kaçınılmaz ve rahatsız edici bir parçası haline geldikçe, çalışanlar işlerine dahil olmak için daha da motive oluyorlar. Microsoft'ta çalışan sürdürülebilirlik topluluğunun kurucularından biri olarak dikkat çeken bir lider olan Drew Wilkinson'a göre, "Nihayet kritik bir kitleyi 'iklim kriziyle ilgili neden şimdi bir şey yapmalıyız'dan 'mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yapabileceğimiz kadarını nasıl yaparız ve benzersiz bir şekilde nasıl katkıda bulunurum'a taşındı."

Birçok şirket için çalışan katılımı bireysel eylemler anlamına gelmektedir: ağaç dikmek; geri dönüşüm yapmak; hatta yeşil dostu 401(k) yatırımları yapmak. Bunların hepsi elbette değerlidir, ancak bu bireysel eylemler, birlikte ele alınsa bile, tarihin bu noktasında iklim krizinin ölçeğini ve aciliyetini ele almaya başlamaz. Neredeyse hayal bile edilemeyecek felaketleri önlemek için sınırlı bir zamanın kaldığı bir devrilme noktasındayız ve buna uygun şekilde yanıt vermeliyiz.

İklim Eylemi

2030 yılına kadar karbon emisyonlarında yüzde 50'lik bir azalma elde etmek, gezegeni kurtaran ölçütleri karşılama umuduna sahip olmak için yapmamız gerektiği gibi, gerekli hız ve ölçekte değişimi yönlendirmek için mümkün olan en güçlü federal, eyalet ve yerel kamu politikasına ihtiyacımız var. Temiz enerji dönüşümünün içerdiği tüm karmaşık sorunları ele almak için Amerika genelinde çok sayıda politika ilerlemesi gerekecektir. Herkesin yapması gereken çok şey var ve çalışanlar oraya ulaşmamız için gereken eylemin güçlendirilmesinde kilit bir rol oynayabilir!

Çalışanların iklim kaygılarını gidermeleri ve şirketlerin kendi eylemlerini ileriye taşımaları için en iyi yol bu sürece dahil olmak olabilir.

İklimle ilgili kamu politikalarına dahil olmak pek çok çalışan için zor gibi görünse de, giderek artan sayıda çalışan kendilerini eğitiyor ve cesur iklim politikaları için şirket içi savunucular olmaya hazırlanıyor ve etkili şirketlerini lobi faaliyetlerini artırmaya çağırıyor. Hewlett-Packard'da üst düzey bir yönetici olan Mary Dube, öğrenme sürecini şu şekilde ifade ediyor: "Genellikle daha geniş bir endişeyi inandırıcı bir şekilde temsil eden biri olarak başlamayız. Bir çalışan lideri olarak görülmek ve anlamlı bir değişim sağlamak için ele alınması gereken temel konuları anlamak konusunda bir süreç ve yolculuk söz konusudur."

Çalışanlar, şirketler iklim konusuna ağırlık verdiğinde bunun çok önemli bir fark yarattığını görüyor. Kaliforniya'da, Eylül ayında Senato'nun 253 sayılı iklim bilgilendirme yasa tasarısının geleceği, Apple, Microsoft ve Salesforce gibi şirketler son günlerde nüfuzlarını kullanarak yasanın geçmesi lehine karar verene kadar oldukça şüpheli görünüyordu. Yeni mevzuat, şirketler tarafından iklim raporlaması için ulusal bir standart belirledi ve federal politikayı da etkileyebilir.

Ayrıca şu da önemli, birkaç şirketteki çalışanlar, şirketlerinin Kaliforniya bilgilendirme yasasını destekleyip desteklemeyeceği sorusunu şirket içinde gündeme getirdi; bunun bazı şirketlerin kamuoyu önünde konuşmaya karar vermesine yardımcı olduğuna inanılıyor. Benzer bir dinamiğin 2021'de Build Back Better Act ve 2022'de Inflation Reduction Act ile de yaşandığı görüldü. Çalışan grupları (belediye binası toplantılarında veya şirket içi sohbet kanallarında) şirketlerinin neden (henüz) tasarıyı kamuoyu önünde desteklemediğini sorduktan sonra, birkaç şirket destek için konuştu.

İklim politikası konusunda seslerini (ve şirketlerinin sesini) duyurmak isteyen çalışanlar için artık harika kaynaklar var. ClimateVoice'un yeni Climate Action at Work çalışan araç kiti, çalışanlara dört temel adımda yol gösteriyor:

1. Gerçekleri öğrenin: Şirketinizin iklim konusundaki duruşunu anlayın.

2. Etki gücünüzü bulun: Önemli etkileyiciler ve karar vericiler olan meslektaşlarınızla (kamu işleri ekipleri) bağlantı kurmak için içeriden erişiminizden yararlanın; bağlantılarınızı belirleyin ve değişim için durumu tanımlayın.

3. İş arkadaşlarınızın katılımını sağlayın: İklim savunuculuğu etkinliklerine ev sahipliği yapın veya bir iş ya da çalışan kaynak grubu kurun.

4. Eylem için savunuculuk yapın: Etkili bir eylem önerisi hazırlayın, bir savunuculuk mektubu taslağı hazırlayın, sunum yapın ve istenen belirli sonuçlara ilişkin hedefler belirleyin. Her bir sonraki adımı netleştirin ve her bir adımı teker teker atın.

Çalışanların iklim kaygılarını gidermeleri ve şirketlerin kendi eylemlerini ileriye taşımaları için en iyi yol bu sürece dahil olmak olabilir. Bu kritik noktada, bireysel eylemlerimizin önemli olduğunu unutmamak gerekir; ancak iklim kriziyle en iyi şekilde mücadele edebilmek için büyük ölçekli sistem ve politika değişikliklerine ihtiyacımız var. Şirketler ve çalışanları, güçlü iklim politikası liderliği çağrısında bulunarak ve yerel ve federal iklim politikası çözümlerini destekleyen kamuoyu açıklamaları yaparak bu çok ihtiyaç duyulan yüke öncülük edebilirler. Yöneticiler ayrıca kaynakları paylaşarak, çalışanların artan endişe ve fikirlerini dinleyerek ve iklim eyleminin gerçekten gelişmesi için güvenli ve destekleyici bir alan sağlayarak çalışanların katılımını destekleyebilir.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)