BM Uzmanı Almanya'daki Circular Valley Forum'un Önemini Açıkladı

Circular Valley Forum

16 Kasım'da Historische Stadthalle Wuppertal'de 1000'den fazla üst düzey karar verici bir araya gelecek - bunlardan biri de Birleşmiş Milletler İletişim Kampanyaları Başkanı Nanette Braun. Ona göre "Döngüsel ekonomi insanlığın hayatta kalması için çok önemlidir".

Doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye giden yolda çok şey yaşandı, bu da bir araya gelerek gelinen noktayı gözden geçirmek için iyi bir zamanlama. Almanya'da 16 Kasım'da düzenlenecek Circular Valley Forum ideal bir fırsat sunuyor: sadece siyaset, iş dünyası, bilim ve sivil toplumdan 1.000'den fazla temsilci bir araya gelmekle kalmayacak, aynı zamanda günün programı tüm malzeme döngüsünü ve değer zincirini kapsayacak.

Paneller diğer tüm konu ve adımlar için ön koşul ile başlayacaktır: Enerji. Enerji konusundaki görüş alışverişinin ardından tartışma bireysel şirketler ve iş birlikleri düzeyine taşınacaktır. İkinci konu iki ana başlık temelinde tartışılacaktır: biyoplastikler ve sürdürülebilir inşaat. Tematik çember, katılımcıların farklı teşvik biçimlerini tartıştığı iki yuvarlak masa tartışmasıyla sona erecek. Günün sonunda, Forum herkes için daha fazla ilham kaynağı sunuyor: DemoDay'de bu sonbahar ve kış Circular Valley tarafından desteklenen uluslararası girişimler fikirlerini sunacaklar.

Forum programı şimdiden çok sayıda katılım teyidi almış durumda. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Cumhurbaşkanı Hendrik Wüst ve Flaman meslektaşı Jan Jambon ile Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ziyaretlerini teyit etmişlerdir. Rolf Buch (Vonovia), Christian Kullmann (Evonik), Henrik Ahlers (Ernst & Young Almanya), Marc Ehrhardt (BASF ABD), Prof Dr. Manfred Fischedick (Wuppertal Enstitüsü), Dr. Sarah-Louise Halcour (Girişimci ve Alman boks şampiyonu), Prof Dr. Walter Leitner (Max Planck Enstitüsü), Dr. Frank Meyer (Henkel), Prof Dr. Lambert T. Koch (Alman Üniversiteler Birliği) ve Patrick Wendeler (BP Avrupa) ve diğerlerinin yanı sıra şirket kurulları ve bilim kurumlarından katılımcılar olacaktır.

Historische Stadthalle Wuppertal'deki Circular Valley Forum'un çok özel bir konuğu Nanette Braun olacak. Birleşmiş Milletler'de İletişim Kampanyaları Başkanı olan Braun'un Almanya'da geçireceği zaman için büyük beklentileri var: "Döngüsel ekonomiye doğru değişimi yönlendiren sektör liderlerinin kararlılığını ve düşünce liderliğini dört gözle bekliyorum. Circular Valley Forum gibi toplantılarda gerçekleşen bilgi alışverişi, daha geniş endüstri topluluğu için de önemli içgörüler ve teşvik sağlıyor ve doğrusal bir iş modelinden uzaklaşmada bilinçli kararları destekliyor."

Sayın Braun, ekonominin dönüşümünün acil olduğu kadar önemli olduğu konusunda hiçbir şüpheye yer bırakmıyor: "Dünya varoluşsal üçlü bir gezegen kriziyle karşı karşıya: iklim değişikliği, çevre kirliliği ve biyoçeşitlilik kaybı.  Doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye geçiş, birbiriyle bağlantılı bu krizlerin ele alınmasında merkezi bir öneme sahiptir. Sadece bir örnek vermek gerekirse, insanlığın ekolojik kaynaklara yönelik mevcut talebi, Dünya'nın yeniden üretebileceğinden çok daha fazladır. Bugünün talebini karşılamak için 1.7 Dünya'ya ihtiyaç var, ancak sadece bir gezegenimiz var. Açıkça sürdürülemez olan bu modelden uzaklaşmalı ve daha az yıkıcı kaynak çıkarımına yönelmeli, aynı zamanda emisyonları azaltmalı, atık ve kirliliği azaltmalıyız. Döngüselliğin sadece bir moda olmadığını, insanlığın hayatta kalması için kritik öneme sahip olduğunu anlamak önemlidir."

Nanette Braun, Circular Valley Forum'daki konuşmasında kendi bakış açısına göre bir sonraki adımların neler olması gerektiğini açıklayacak: "Mevcut ivmeyi ölçeğe taşımak çok önemlidir. Döngüsellik, artımlı seçimlerden oluşan bir menü olarak değil, sistemik bir yaklaşım ve uygulanabilir tek seçenek olarak anlaşılmalıdır. Bunun gerçekleşmesine yardımcı olmak için ilerlemenin güvenilir ve tutarlı bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Pek çok olumlu gelişme yaşandı ancak aynı zamanda greenwashing girişimlerinin de çoğaldığına şahit olduk. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in öncülüğünde geliştirilen net sıfır emisyon standartları gibi araçlar, doğru yolda olup olmadığımızı gerçekçi bir şekilde değerlendirmek için önemlidir.  Bir diğer önemli faktör de tüketicilerin sadece satın alma kararları vererek harekete geçmeleri için baskı yapmalarıdır. Özellikle gençler arasında, ister ulaşım ister paralarını harcamayı tercih ettikleri ürünler olsun, yaptıkları seçimler konusunda farkındalığın arttığını görüyoruz. Bu cesaret vericidir ve doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye geçişi daha da teşvik etmelidir."



Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)