Dünyadan Haberler

BM Hava Durumu Ajansı Uyardı

Dünya Meteoroloji Örgütü, önümüzdeki beş yıldan en az birinde yeni bir sıcaklık rekoru kırılmasının da muhtemel olduğunu söyledi.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) tahminlerine göre, ortalama küresel sıcaklıkların önümüzdeki beş yılın en az birinde, dönüm noktası niteliğindeki Paris İklim Anlaşması'nda belirlenen 1.5C hedefini aşma ihtimali yüzde 80'dir.

Ayrıca bu yıllardan en az birinin yeni bir sıcaklık rekoru kırması ve şu anda en sıcak yıl olan 2023'ü geçmesi de muhtemeldir - yüzde 86 ihtimalle.

Hava Durumu

BM hava durumu ajansının Çarşamba günü yayınladığı yeni bir rapora göre, 2024-2028 yılları arasında her yıl için küresel ortalama yüzeye yakın sıcaklığın, sanayi çağının başlangıcına göre 1.1C ile 1.9C arasında daha sıcak olması bekleniyor.

Ayrıca, bu beş yıllık sürenin tamamında ortalama küresel sıcaklıkların 1,5C'yi aşma olasılığının neredeyse yüzde 47'de bir olduğu tahmin edilmektedir.

Bu, 2023-2027 dönemi için öngörülen üçte birin biraz altındaki ihtimalden bir artış anlamına gelmektedir. 2015 yılında böyle bir ihtimal sıfıra yakındı ve o zamandan beri yükseliyor.

WMO Genel Sekreter Yardımcısı Ko Barrett, “Bu istatistiklerin ardında, Paris Anlaşması'nda belirlenen hedeflere ulaşma yolundan çok uzakta olduğumuz kasvetli gerçeği yatıyor.” dedi.

“Sera gazı emisyonlarını azaltmak için acilen daha fazlasını yapmalıyız, aksi takdirde trilyonlarca dolarlık ekonomik maliyet, daha aşırı hava koşullarından etkilenen milyonlarca yaşam ve çevre ile biyolojik çeşitliliğe verilen büyük zarar açısından giderek daha ağır bir bedel ödeyeceğiz.”

Barret, WMO “alarm verirken”, 1.5C'nin geçici olarak aşılmasının hedefin kalıcı olarak kaybedildiği anlamına gelmediğini, çünkü on yıllar boyunca uzun vadeli ısınmaya atıfta bulunduğunu vurguladı.

'Gezegenimizle Rus ruleti oynuyoruz'

Rapor, BM Genel Sekreteri António Guterres'in Dünya Çevre Günü münasebetiyle iklim değişikliği tehdidine ilişkin yaptığı kapsamlı konuşmada yer aldı.

Guterres, “Gezegenimizle Rus ruleti oynuyoruz.” dedi. "İklim cehennemine giden otoyoldan bir çıkış rampasına ihtiyacımız var. Ve iyi haber şu ki direksiyonun kontrolü bizde. Sıcaklık artışını 1.5 derece ile sınırlama mücadelesi 2020'lerde, bugünkü liderlerin gözetiminde kazanılacak ya da kaybedilecek."

BM Genel Sekreteri ayrıca, AB iklim izleme servisi Copernicus tarafından bugün yayınlanan ve geçtiğimiz 12 ayın her birinin yılın o dönemi için yeni bir küresel sıcaklık rekoru kırdığını gösteren verilerden de yararlandı.

Önümüzdeki ay Brezilya'da bir zirve düzenleyecek olan 20 ülke grubundaki (G20) gelişmiş ekonomilere liderlik etmeleri çağrısında bulundu.

Guterres, “Zenginlerin klimalı fanuslarda korunduğu, insanlığın geri kalanının ise yaşanamaz topraklarda ölümcül hava koşullarına maruz kaldığı bir geleceği kabul edemeyiz.” dedi.

Ayrıca, 1.5C hedefinin canlı tutulabilmesi için küresel karbondioksit emisyonlarının 2030 yılına kadar her yıl %9 oranında düşmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)