Dünyadan Haberler

Bilim İnsanları Gezegenin Rekor Hızda Isındığı Uyarısında Bulundu

Bilim insanları, insan faaliyetlerinin gezegeni ısıtma hızının rekor düzeyde yüksek olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Bir grup 57 bilim insanı tarafından yürütülen araştırma, ortalama olarak küresel sıcaklıkların her on yılda bir çeyrek santigrat derece arttığını söylüyor.

küresel ısınma

Bilim insanları artan sıcaklıklar konusunun göz ardı edilemeyeceğini söylüyor ve karbon emisyonlarının azaltılması için “hızlı eylem” çağrısında bulunuyor.

Dünyanın dört bir yanından 57 bilim insanından oluşan grup, geçen yılki rekor sıcaklıkların ve devam eden ısınmanın ardında ne olduğunu incelemek için Birleşmiş Milletler onaylı yöntemleri kullandı.

Ancak bilim insanları, daha hızlı bir ısınma oranıyla bile, artan fosil yakıt yakımının ötesinde insan kaynaklı iklim değişikliğinde önemli bir hızlanma olduğuna dair kanıt görmediklerini belirtti.

Çalışmanın baş yazarı Leeds Üniversitesi iklim bilimcisi Piers Forster, “Dünyanın hızlandığını ya da büyük bir devrilme noktasından geçtiğini düşünürseniz, işler böyle olmuyor.” dedi.

“Her şeyin sıcaklığı artıyor ve tam da tahmin ettiğimiz şekilde kötüye gidiyor.”

Raporda, artışın büyük ölçüde artan fosil yakıt kullanımından kaynaklanan karbondioksit birikimi ile açıklandığı belirtildi.

Bu yılın başlarında bilim insanları, Amazon yağmur ormanlarının yarısına kadarının su sıkıntısı, arazi açma ve iklim bozulması nedeniyle 2050 yılına kadar çökme noktasına gelebileceği konusunda uyarıda bulundu.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)